Industrijska proizvodnja u RS ove godine nastavlja da bilježi generalna pozitivna kretanja nakon lanjskog rasta koji je zabilježen uprkos žestokim turbulencijama koje je uslovila globalna recesija.
Privredna produkcija u prvih devet mjeseci ove godine uvećana je za 4,1 odsto, najviše zbog oporavka grana koje su lani bile najpogođenije ekonomskom krizom, poput rudarstva i metalske industrije. Ohrabruje da su rudnici ruda metala, koji su od zadnjeg kvartala 2008. bili sasječeni naglim padom potražnje i cijena na svjetskom tržištu, počeli da "isplivavaju" na površinu u čemu ih prate proizvođači osnovnih metala i dobar dio prerađivača. Najbolji znak da su poslovi krenuli u dobrom smjeru potvrđuje i odluka menadžmenta najvećeg rudarskog kapacitata u RS, prijedorskog "ArcelorMittala", da poveća najnižu cijenu rada u preduzeću za 12 odsto i po prvi put uvede stimulacije vezane za obim proizvodnje. Takav potez stigao je nakon što su tražnja, iskop i prodaja željezne rude za desetak procenata premašili zacrtani poslovni plan. Kako naša metalska preduzeća direktno zavise od potražnje zapadnoevropskih tržišta koja su se iščupala iz kandži recesije, tako i ona sve više upošljavaju svoje kapacitete. Posebno može da raduje činjenica da industrija RS više ne zavisi, kao što je to dobrim dijelom dio slučaj u 2009, isključivo od Rafinerije nafte Brod, koja, uzgred rečeno, i ove godine ide uzlaznom putanjom.
Sve ovo ne znači da se u RS bilježi opšti privredni napredak, što svjedoči evidentan dramatičan nastavak pada građevinskih poslova, potresi u tekstilnoj branši kulminirani gašenjem trebinjskog "Novotexa", smanjena proizvodnja namještaja, te štrajkovi u posrnulim firmama iz drugih djelatnosti.