Nezavisni stav

Radnička hronika

Siniša Vujanović

Informacija da je neki inženjer, pravnik ili trgovac, koji se godinama nalazi na birou, odbio ponuđeni posao sigurno je za rubriku vjerovali ili ne. Ali, u normalnim zemljama!

S obzirom na to da mi nismo normalna zemlja, u kojoj se manje-više sve vijesti svrstavaju u gore spomenutu rubriku, možda ovo s odbijenjem posla i nije za čuđenje. Zvanični podaci Zavoda za zapošljavanje RS kažu da su od početka godine 94 nezaposlena odbila posao, što je skoro sedam puta više u odnosu na cijelu prošlu godinu.

Kad se od ukupnog broja ljudi koji su odbili "uhljebljenje" oduzme šačica onih koji nemaju razvijene radne navike i boga mole da ne nađu posao, ipak tu ostaje pozamašna cifra nevoljnika koji su primorani da rade na crno. Oni rade, ali ne popravljaju zvaničnu statistiku o broju nezaposlenih. Biro im je jedini put do ovjerene zdravstvene knjižice i kakva-takva nada da će dočekati penziju. Tuga!

Još tužnije je kada se zna da mnogi odbijaju legalan posao, jer u sivoj zoni tržišta rada (kako je nazvaše sindikalci, mada je crna da crnja ne može biti) mogu mnogo više da zarade. A, život je matematika - sabiranje i oduzimanje i čisto preživljavanje. Radnička je tuga pregolema, zaista!

Ovakva situacija je poznata skoro svima, samo mi nije jasno da li su se nadležnima oči toliko navikle na tamu naše svakodnevice - crnu hroniku, rad na crno i sve ostalo u toj boji, pa ne vide da bi bio red i da odreaguju.

Ipak, država ima opravdanje za ovakvu situaciju, a sindikalci kažu da se gledanjem kroz prste "sivoj zoni" tržišta rada kupuje socijalni mir.

Međutim, da li je to dugovječno rješenje i recept za prosperitet i napredak koji nam obećavaju i za dobro jutro i za laku noć?!

Jednom će dosaditi i ovakav socijalni mir i "ganjanje" rekorda u preživljavanju. Kakvo će onda opravdanje biti?

Najčitanije