Nezavisni stav

Ratne zastave

Saša Čavrag

Ikonografije pojedinaca na obilježavanju 15. godišnjice stradanja Srba u Podrinju i Birčanskoj regiji, ali i na 12. godišnjici obilježavanja stradanja Bošnjaka u Srebrenici, vrijeđa sve građane BiH, ali najviše same žrtve.

Određeni broj ljudi na `Maršu mira` nosio je majice sa likom Nasera Orića, kojeg je Haški tribunal osudio za ratnog zločina, te ratne zastave Armije RBiH. Na drugom stratištu pojedinci su nosili majice s likom Draže Mihailovića, zastave i simbole četničkog ravnogorskog pokreta.

Zar nam ova ikonografija treba nakon krvavog rata? Pogotovo u Srebrenici. Zar treba nasjesti na provokacije pojedinaca kojima je u interesu da se naruši mir. Izgleda da u nečijim glavama još odzvanja zvuk paljbe, plač i jauk nejači, staraca i civila. Njih i one koji tako razmišljaju treba izolovati. Institucije vlasti treba da se javno ograde od onih koji narušavaju vjerska, nacionalna i druga osjećanja ljudi na takvim javnim mjestima.

Moramo, kao pojedinci, poštovati i saosjećati sa bolom ljudi koji su izgubili svoje najmilije. Mjesto ratnim i četničkim zastavama nije na stratištima bez obzira kojem narodu pripadali. Svi narodi u BiH, ali istinski i bez imalo libljenja, moraju konačno sami da odstrane metastazu iz glava onih koji i dalje nagrizaju zdravo tkivo suživota u BiH. A odstraniće je tako ako se svi pojedinačno počnemo više poštovati kao ljudi, a onda i kao pripadnici jednog naroda.

Najčitanije