Za novinara je važno da bude informisan, ako ništa drugo, ono barem da u neobaveznom ćaskanju sa kolegama može ubaciti kakav komentar, čisto da ne ispadne glup u društvu.
Ali, događaji u FBiH sve više izmiču pokušajima da ih shvatim, iako se zaista trudim. Istina, ima i u RS bisera koje nije baš lako shvatiti, a ni na nivou BiH nije baš sve "pod vaser-vagu", ali FBiH je jedinstveni politički fenomen, teško shvatljiv čak i najprekaljenijim profesionalcima. Prvo, sama njena konstrukcija - deset kantona sa barem hiljadu ministara, pa onda unutrašnji odnosi (Mostar), način organizacije, Dom naroda FBiH i način kako se tamo biraju delegati, i tako dalje, bili bi pravi izazov i za profesionalce sa CNN-a. Ali odnos tamošnje skupštinske većine i Vlade koju ta skupština bira zbunjuju čak i profesionalce u Evropskoj komisiji, odavno oguglale na svakakve budalaštine koje mi ovdje u BiH priređujemo. Iako je nova skupštinska većina demokratski izglasala rekonstrukciju Vlade, u njoj i dalje sjede ljudi koji odbijaju da priznaju tu većinu i njenu odluku (?!). Istovremeno, predsjednika FBiH je izabrao taj parlament (parlament je svugdje najvažnije tijelo u državi, ali očigledno ne i u FBiH), a on sad odbija ispoštovati odluku svog parlamenta (??). A CIK BiH, jedino nadležno tijelo za verifikaciju izbornih rezultata, donijela je nakon izbora odluku koju je suspendovao OHR (?!), kojom je omogućeno formiranje bivše većine, koju sad želi smijeniti nova većina (?!), koju sad Incko ne želi povući, iako je pred kamerama u Vašingtonu obećao da će to učiniti, a poslije negirao da je ikad obećao to što su kamere snimile da je obećao (??!). Da sam TV producent predložio bih snimanje nove serije - FBiH Reality Show. Postavio bih im kamere, uključio ih u program, postigao rekordnu gledanost i pokupio lovu. A honorar bih platio Budimiru i Incku.