Recesija. Jednostavna riječ koja opravdava sve. Ko je kriv u BiH što je otpušteno 48.000 ljudi? Naravno, recesija potpomognuta svjetskom ekonomskom krizom, slomom svjetskih berzi, krizom hipotekarnog tržišta u SAD, neopravdanog trgovanja fjučersima i lošim rodom kukuruza u Tanzaniji.
To savršeno dobro znaju svi zaposleni u BiH. Zato niko i ne treba da krivi vlast, jer šta ona može učiniti protiv pošasti koja hara svijetom. Naravno da u takvim uslovima ali i godinama prije njih nije bilo logično da se stvara pozitivan ambijent za razvoj privrede. Nije logično da se radi na uprošćavanju glomaznog administrativnog aparata koji "izjeda" sve što se teškom mukom zaradi. Nije bilo logično da se uhvati u koštac s korupcijom koja kao dim pčele tjera strane investitore iz BiH. Nije bilo logično da se u zadnjih 10 godina utvrđuje koliko je lažnih invalida, penzionera ili boraca kako bi se rasteretili budžeti i ulagalo u razvoj...
Mnoge te "logične" stvari izgleda shvata 48.000 otpuštenih radnika u BiH koji se još nisu latili motki da istjeraju odgovorne zašto se danas nalaze na ulici. A odgovorni su svi: vlast od koje više niko ništa ne može očekivati, sindikati koji koketiraju sa istom i više brinu o sebi nego o radnicima i poslodavci koji su ovo jedva dočekali da dodatno upregnu radnike.
Ali neka, nezadovoljstvo je sve veće, "bujica" nezadovoljnih sve više raste, a onog trenutka kad popuste sve brane… Pa, ko preživi, pričaće.