Vlada FBiH prošle godine dala je saglasnost za unutrašnju strukturu Službe zajedničkih poslova organa i tijela FBiH, koja zapošljava više od 500 ljudi među kojima je 30 konobara, 30 servirki, 108 spremačica, ali i 10 vodećih rukovalaca kotlovnicom, te "rukovaoca mašinama za čišćenje podnih obloga i operatera na kopir-aparatu". Ova služba inače opslužuje četiri zgrade u kojima djeluju Vlada i ministarstva, te zgradu Predsjedništva BiH i rezidencijalni objekt "Konak" i samo za plate i doprinose troši oko devet miliona KM godišnje.
Nakon ovih brojeva nameće se pitanje da li su ministrima i pomoćnicima zaista potrebni svi poslastičari, buregdžije, peglači, perači, krojači, tehničari, stolari, bravari, moleri, vodoinstalateri koje Služba zapošljava? Zašto bi nekoj vladi trebali restorani sa 30 servirki i 30 konobara? Pitanje je i da li Vlada 365 dana godišnje ima potrebe za uslugama stolara, molera, vodoinstalatera, ako već postoje mala privatna jeftina preduzeća koja sve to rade brzo i uspješno, na poziv po potrebi?
Dok neki od poslanika u Parlamentu FBiH smatraju da ovi ljudi nikom ne trebaju, bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi direktor ove službe, da je kojim slučajem privatno preduzeće, raspoređivao radnike, ali i zvanja. Bilo bi zanimljivo vidjeti sa koliko čistačica bi raspolagalo privatno preduzeće veličine Vlade FBiH, ili zgrada s istim brojem prostorija kao Predsjedništvo BiH. Bilo bi zanimljivo vidjeti i kako bi se zvala istovjetna radna mjesta u nekom privatnom preduzeću u kojem gazda za usluge nosilaca tih zvanja daje vlastite, a ne državne pare.
Sve bi ovo naravno moglo i jeftinije i efikasnije, ali ovdje je ipak riječ o državnim parama i koga je briga šta je jeftinije i stvarno potrebno.