Nezavisni stav

Skupo zdravlje

Dragan Sladojević

Bolnički kreveti malo se razlikuju od zatvorskih. Redovi pred ljekarskim ordinacijama su sve duži. Vozila Hitne pomoći se raspadaju. Neki lijekovi su skuplji nego u neuporedivo bogatijoj Sloveniji. Vi, koji ste za ovo krivi - kako vas nije sramota?!

Mogu da shvatim da kriza u BiH, kao i u većini evropskih zemalja, sve više uzima danak, ali ne mogu da razumijem da zdravlje, najveće bogatstvo svakog čovjeka, ovdje često ima najveću cijenu.

Hajde što nemamo evropske plate, radna mjesta, sigurnost, lagodan život... Zašto je, pored svega nabrojanog, dozvoljeno da jedna od rečenica koje stanovništvo često izgovara glasi: "Samo ne daj bože da 'zaglavim' u bolnici."

Nekidan sam pozvao više od 20 apoteka u našoj i zemljama i regionu i bio sam, blago rečeno, šokiran shvativši da su brojni lijekovi kod nas skuplji nego u Ljubljani, Zagrebu i Beogradu. To nema opravdanja.

Ovdje se vlastodršci prepiru oko potpuno beznačajnih nazovi problema, dok pravilnik, koji će da smanji cjenovnike sredstava za liječenje, mjesecima čeka da dođe na dnevni red.

Dok taj dokument sakuplja prašinu, lijek koji sprečava stvaranje tromba u RS košta 61, a Slovenci mogu da ga kupe za 21 marku. Neshvatljivo!

Još je alarmantnije ako su istinite sumnje pojedinaca, prema kojim se, možda, neki bogate prodajom skupih lijekova. Krajnje je vrijeme da se zasuču rukavi i da se prione na posao, odnosno da se "pročešlja" i kazni svačija odgovornost za ovako stanje.

Najčitanije