Nezavisni stav

Socijalne naknade

Bojana Vučenović

Sramotna je činjenica da najugroženije kategorije stanovništva u RS mjesečno primaju socijalnu pomoć od 41 marku, a nadležni već 10 godina ne mogu da se dogovore o usvajanju novog zakona kojim bi te naknade bile povećane na koliko-toliko prihvatljiv iznos.

Dobro rekoše u Centru za socijalni rad Trebinje, kada su potrebne neke "leteće" izmjene u zakonu, usvoje se na brzinu, a kada je sistemski potrebno riješiti gorući problem, kao što je visina naknada za one koji su najugroženiji i kojima je pomoć najpotrebnija, onda se čeka po deset godina.

Tako je kod nas obično u situacijama kada se nadležni ne mogu dogovoriti o usvajanju akata, gdje je glavno pitanje ko će preuzeti obezbjeđivanje para za socijalne naknade.

Do sada su te pare isplaćivale opštine, međutim centri za socijalni rad sada traže da ta nadležnost pređe na Republiku, što opet teško da će biti prihvaćeno jer su za tu namjenu potrebna ogromna sredstva na godišnjem nivou.

Koliko je iznos sadašnjih naknada ponižavajući najbolje pokazuje prosta računica da se za 41 KM mjesečno može kupiti vreća brašna i nekoliko litara ulja.

Bilo kako bilo, usvajanje ovog novog zakona bi trebalo "pogurati" na sve moguće i nemoguće načine jer je iznos od 130, iako sigurno nedovoljan, mnogo prihvatljiviji od 41 marke.

Najčitanije