Nezapamćene poplave zadesile su stanovništvo naše zemlje. Vodena bujica, a potom klizišta, uništili su domove hiljada i hiljada porodica.
Stari, bolesni, trudnice, majke s bebama dozivali su pomoć sa krovova potopljenih kuća, gdje su je i čekali nijemo jecajući. Brojni su gledali kako nestaje ono što su cijeli život stvarali, mnogi su još blokirani. Desetine su poginule. Preživjeli strahuju od budućnosti.
U akciju spasavanja ugroženih uključile su se domaće i snage iz inostranstva. Ali nesreća je digla i mnoge građane koji su imali sreću da ne budu u centru katastrofe. Nesebičnu pomoć pružaju u izvlačenju stanovništva, smještaju, osiguranju osnovnog. Rafteri su iz Konjica krenuli da spasavaju živote u Maglaju, Bišćani su spasavali Dobojlije, pozivima humanitarnih organizacija ljudi se odazivaju u tolikom broju da je to i organizatore ostavilo bez teksta, donose hranu, higijenu, odjeću, obuću... Volonteri iz Banjaluke otputovali su u ugrožena područja, studenti su se organizovali i iz Sarajeva je njih oko 500 krenulo da pomogne građanima Maglaja, Zavidovića, Olova, Doboja, u čišćenju blata i mulja. Povezli su i kamione namirnica i lijekova. Pomažu i neke kompanije, privatne i državne. Ljudi iz inostranstva nude svoje kuće u BiH građanima koji nemaju gdje. Komšije ne žale gorivo i traktore da prevezu svoje susjede iz klizištom ugroženih mjesta na sigurno. Daju se novčane donacije. Solidarnost sa dodatno napaćenim stanovništvom pokazali su mnogi do suza.
Nažalost, kao da nisu pretrpjeli dovoljno nesreće i bijede, ubogim građanima "na usluzi" su se našli i oni koji su zloupotrijebili situaciju. U svakoj nesreći nađu se profiteri, ne strahujući da i njih može zadesiti još veća. U ovoj, javljaju mediji, naplaćuju litar vode pet KM, višestruko više novca traže za svijeće, do nebesa su cijenili vreću svog brašna, nekoliko metara izvlačenja auta koštalo je 20 KM. Čak se pojavljuju informacije da data pomoć završava u prodaji. A neki u ovoj poplavi vidješe i dobru predizbornu kampanju.