Parlament BiH skoro je jednoglasno podržao pravo prijeratnim stanovnicima Srebrenice da na jesenskim lokalnim izborima glasaju u ovom gradu, bez obzira na to gdje trenutno žive. Izmijenjena odredba Izbornog zakona odnosi se samo na Srebrenicu i samo za lokalne izbore koji će biti održani u oktobru ove godine.
Izglasavanjem izmjena Izbornog zakon BiH protjeranim iz Srebrenice omogućeno je da izaberu vlast koja bi najbolje štitila interese sadašnjih stanovnika ovog grada, ali i onih koji se žele vratiti. Pravo da glasaju u prijeratnim prebivalištima trebalo bi da bude jedan u nizu mehanizama masovnijeg povratka u sve dijelove BiH. Zbog toga Srebrenica ne bi trebalo da bude izuzetak nego pravilo.
Ostaje, naravno, problem održivog povratka. Omogućiti glasanje protjeranima u mjestima iz kojih su izbjegli deklarativno je koristan i hvale vrijedan potez. Njegovi efekti ostat će ili bi ostali ograničeni ukoliko domaće vlasti ne učine sve da se svi oni koji žele vrate u svoje predratne domove. Glasanje osoba koje žive daleko od svojih domova nije dugoročno rješenje. To je samo stvaranje iluzije. Ako ne bude istinskog povratka, svrha ovog rješenja je upitna.
Posljedica ove prakse bit će da lokalnu vlast biraju građani koji više ne žive u gradu ili općini čiju su vlast izabrali. Stoga bi, osim omogućavanja prava prognanicima da glasaju u mjestima iz kojih su protjerani, vlasti trebalo da osiguraju istinske uslove za povratak. A to, između ostalog, znači osiguranje prava na zdravstvenu i socijalnu zaštitu, obrazovni sistem koji ne diskriminira povratnike, upošljavanje u državnim inistitucijama po posljednjem popisu i drugo...