Direkcija za ekonomiju Evropske komisije je u svom ekonomskom izvještaju o BiH napravila grešku, jer je napisala da je PDV u BiH u junu povećan sa 17 na 19 odsto.
Ova greška se može posmatrati na više načina: možete je gledati u kontekstu potencijalne štete nanesene BiH, jer su izvještaji Komisije među prvima koje čitaju ozbiljni potencijalni investitori. Ali isto tako, može se reći da ova greška i nije toliko značajna, jer kako ovo može oštetiti imidž BiH kada BiH i nema imidž?
Meni je, ipak, puno značajnija činjenica, koliko smo mi, realno gledano, beznačajni. Primjera radi, budžeti RS, FBiH i BiH zajedno otprilike iznose koliko i ukupna zarada njemačke kompanije "Bosch", koja je u 2012. godini, prema poslovnom izvještaju, širom svijeta zaradila "čistih" 2,4 milijarde evra. Te 2012. godine "Bosch" je prodao robe i usluga u vrijednosti od 52,3 milijarde evra. Kada bi država BiH i svi njeni entiteti, distrikti i kantoni zajedno htjeli da postignu taj rezultat morali bi da sa svojim BPD-om od oko 13 milijardi evra "rade" za ''Bosch" skoro deset godina, bez da ijednu marku izdvoje za plate ili bilo kakve druge troškove. A čisto da napomenem, "Bosch" nije uspio da se "ugura" ni na "Forbsovu" listu 40 najjačih kompanija u Njemačkoj.
Zemlja čija je kompletna ekonomija na nivou statističke greške i ne može očekivati više od toga. Toliko smo maleni da bi Evropskoj komisiji skoro pa svrsishodnije bilo otvoriti odjeljenje za odnose sa "Boschom" nego sa zemljom poput BiH.
Ovaj izvještaj možda jeste pogriješio u vezi s PDV-om, ali je tačno konstatovao ono šta BiH danas jeste - mala i skoro beznačajna zemljica koju uprkos tome - kojeg li paradoksa - EU iskreno želi da vidi kao svoju buduću članicu. EU nam je pružila priliku da iako smo mali budemo dio velike porodice. Na nama je hoćemo li je i iskoristiti.