Mirko Stojić, donedavni generalni sekretar predsjednika Republike Srpske, izložen je na stub srama, poslije skandaloznog otkrića revizije o rastrošnom i, nadasve, sumnjivom poslovanju Službe predsjednika.
Čovjek koji je iz naših džepova zahvatao za svoje dvije plate, plaćao stan 10 puta više nego što se objektivno može naći i činio još mnogo toga s one ivice morala, a najvjerovatnije i zakona, obilježen je kao odgovorni za obilje propusta i sumnjivih transakcija u poslovanju predsjedničke službe.
Stojić, ako ćemo od srca, nije sam sebe napravio takvim, već sistem koji mu je to omogućio i napravio ga takvim kakav jeste. Šupljine unutar sistema i transakcije, skrivene iza famoznih tajnih odredbi, omogućili su da se tako bahato razmaše i da naše pare krčmi kao da mu je ćaćevina.
Da se razumijemo, Mirko Stojić nije jedini Stojić niti će razni "Stojići" preko noći prestati da nam zavlače ruke u džepove, bez namjere da im uvrijedimo lozu. Protiv njih postoji samo jedan recept - sređen i strog sistem, koji efikasno kažnjava lopovluk.
Danas smo još daleko od takvog sistema, osim ponekog vrijednog pokušaja, kao što je hvale vrijedan posao koji obavlja Čekina revizija. Nažalost, njihov posao, uglavnom ne prati dalja reakcija pravosudnih organa, koji su, bez obzira na očigledan napredak u odnosu na poratni period, još daleko od sistema raspodjele istinskih "prava i pravde".