Nezavisni stav

Štrajk policije ZDK

Armin Mujkić

Više od 1.500 policajaca u 12 opština Zeničko-dobojskog kantona, 25. marta, izaći će na ulicu, zato što su nezadovoljni svojim materijalnim položajem i uslovima rada. Policajcima je voda došla do grla.

 Oni koji ih pozivaju na poštivanje zakona, iste krše ili ih ne žele usvojiti u strahu od budžetskog kolapsa, koji je prije ili kasnije neminovan. Vladajuća koalicija SDP - SDA svoje pravo lice ili, bolje rečeno, naličje pokazala je već na prvom izazovu. Zato se policajci u ovom kantonu s razlogom pitaju: Kakva je to "država za čovjaka" ili šta to "narod zna" ako kantonalni premijer Fikret Plevljak, nepun mjesec nakon što je Sindikatu policije dao pismeno obećanje o usvajanju zakona o plaćama i naknadama policijskih službenika FBiH, isto demantuje i traži novih sedam dana za pregovore, dogovore...

Isti taj premijer i politička stranka koja pravi "državu za čovjeka" protekle četiri godine iz opozicijskih redova gromoglasno je kritikovao i pozivao na poštivanje kolektivnih ugovora i isplatu pravosnažnih i izvršnih sudskih presuda budžetskim korisnicima, a sada iste gura pod tepih. Argumente policajcima da traže veće plaće, naknade za noćni i prekovremeni rad, rad nedjeljom, pa i ljekarske preglede, makar svake godine, a ne kao što je to do sada bilo, svakih 20 godina, dali su upravo oni koji bi da narod zna i koji grade državu za čovjeka. Oni, naime, tvrde da je ZDK privredni lider u FBiH, ili da njegova privreda čini trećinu ukupnog izvoza iz BiH. Sa druge strane, policajci su im posljednji po primanjima, imaju plaću 706 KM, što je pola od onoga što, recimo, ima njihov kolega u Livnu, koje je posljednje po izvozu. Nelogično je i da načelnik policije u Zenici prima plaću 1.000 KM manju od policajca pozornika u Sarajevu. Tako se sigurno ne gradi država za čovjeka, a narod će to znati 25. marta, kada će policija, umjesto na radne zadatke, izaći na demonstracije.

Najčitanije