Sve se više zahuktavaju aktivnosti pravosudnih organa u istragama poslovanja šumskih gazdinstava u RS. Direktor Gazdinstva u Sokocu Rajko Bulajić uhapšen je u utrak, juče tri njegova saradnika, a dva mjeseca ranije desetak osumnjičenih za zloupotrebe u Šekovićima. Proteklih sedmica podnijete su prijave protiv odgovornih u šumskim gazdinstvima u Foči i Han Pijesku, a pred Sudom BiH u toku je proces protiv 13 optuženih, od kojih su pojedinci funkcioneri PDPa.
U revizorskim izvještajima u RS i FBiH o poslovanju preduzećima koja upravljaju šumama u najvećem broju slučajeva konstatuju se desetine miliona gubitka, neplanska sječa, nedovoljna izdvajanja za pošumljavanje, nedomaćinski odnos prema dobru, prodaja ispod cijene, nenaplaćivanje dugova...
Eksperti za oblast šumarstva smatraju da nije logično da poslovanje šumama završava gubitkom, ukoliko se radi pošteno. Kažu da zakonska regulativa ima manjkavosti, da nema kvalitetnih planova za razvoj ove oblasti, kao i da od sedamdesetih godina prošlog vijeka nije urađena inventura šuma.
Pohvalne su akcije radi utvrđivanju odgovornosti onih koji su nezakonito ostvarili korist od naših šuma. Malo je problematično što se onima koji su počeli da se suočavaju s `pravdom` na teret stavlja vrlo mali dio od onoga što revizori tvrde. Optužnice i revizorski izvještaji tvrde da su se od šuma finansirale predizborne kampanje (PDP), kupovali automobili (SDA) i ko zna šta sve još ne. E to je već malo više problematično i baca drugačije svjetlo na hapšenja i državnu politiku prema ovom jednom od najznačajnijih resursa BiH.