Nezavisni stav

Sve po zakonu

Davud Muminović

Nihad Bojadžić, osumnjičeni za ratne zločine u konjičkom selu Trusina, odnedavno nije aktivni oficir Oružanih snaga BiH, nego je penzioner.

U strahu da bi kao pripadnik OS BiH, koji je osumnjičen za ozbiljne ratne zločine po komandnoj odgovornosti ostao bez primanja u OS BiH, Bojadžić je "izganjao" penziju. Dva dana nakon što je prvi put saslušan i nakon što mu je pretresen stan, Bojadžić je podnio zahtjev za penzionisanje.

U rekordnom roku završena je papirologija, tako da je Bojadžić za manje od mjesec dana od brigadira OS BiH postao penzioner sa, za naše uslove, izuzetno dobrom penzijom.

Penzionisanje mu je odobreno nekoliko dana prije nego što će biti uhapšen.

Bojadžiću su pritvorske muke olakšane u vidu šest prosječnih plata na koje ima pravo jer je "prihvatio" penzinisanje. Sve po zakonu i procedurama. Bojadžiću su u prilog išli svi zakonski akti i prilikom njegovog naprasnog penzionisanja vjerovatno niko nije prekršio zakon. Osim možda nekih moralnih, koje ionako niko ne priznaje.

Vjerovatno najobespravljenija kategorija ljudi u našem društvu su penzioneri. Ljudi koji su čitav radni vijek proveli radeći, gradeći državu i koje, kada ih je napustila snaga, umjesto da dostojanstveno žive od plodova svoga rada, nerijetko viđamo kako u penzionerskim danima predano rove kontejnere u potrazi za komadom hljeba. Ove penzionere ne podržava zakon niti barem neki zakonski akt.

Najčitanije