Dok je većina zemalja širom svijeta preduzela preventivne mjere kako bi spriječila pojavu svinjskog gripa, od kojeg prijeti globalna pandemija, većina institucija u BiH čeka početak radne sedmice jer, dok je svijet u panici, u BiH je, zaboga, vikend. A i kad prođe taj vikend i dođe dugoočekivani ponedjeljak, odluče da ipak neće preduzeti ništa. Kažu, nema mjesta za paniku.
Znači, niz mjera predostrožnosti u regionu, svinjski grip koji je već uveliko zagazio u Evropu, nisu nikakvo mjerilo da se, ako ništa, bar pojačaju kontrole. Za nas je dovoljno da "pratimo situaciju".
Ovakav stav nadležnih, pogotovo imajući u vidu da je Svjetska zdravstvena organizacija ocijenila da je riječ o novom virusu, koji se velikom brzinom prenosi kod ljudi i za koji još ne postoji vakcina, je, u najmanju ruku, neodgovoran. Ali, kao što rekoše nadležni, nema mjesta za paniku.
SZO je dodatno zabrinuta što se ovaj virus razvija tako da određeni virus gripa napadne svinju, pticu ili čovjeka miješajući svoj genetski materijal, a dobijeni hibrid može se širiti veoma brzo jer ljudi nemaju prirodnu odbranu.
Iako u BiH nema direktne opasnosti jer se meso ne uvozi iz Amerike, ipak bi trebalo da postoje određene mjere kojima bi bar putnici koji dolaze iz zemalja gdje ima zaraženih bili kontrolisani i po potrebi zbrinjavani u bolnice. Ali ne, ni nadležni ni aerodromi nisu se mnogo potresli ovom pričom. Ako ćemo se oslanjati na ovakav stav, ostaje nam samo da se pomolimo.