Nezavisni stav

Torabi

Maja Rener-Smajović

Vlast u BiH još je jednom pokazala svoju kvalitetu na primjeru Kantona Sarajevo i dolasku "bruke" u Sarajevo, navodnog iscjelitelja Mekija Torabija, koji nije dobio, a ni tražio dozvolu Ljekarske komore.

Tako je Ministarstvo zdravstva KS pozvalo samo sebe da radi svoj posao i reaguje jer Torabijeve seanse smatra prevarom. Pitanje je kako će reagovati kada ne zabrane seanse u "Zetri" iako su to najavili. Ministar je pozvao organe države da se pozabave problemom. Vjerovatno Ministarstvo zdravstva nije organ države, a ministar, primarijus, ne spada u "medicinsku struku i naučnu javnost", koje je Islamska zajednica pozvala da zaustave seanse.

Građani, vjernici ili ateisti, sami će odlučiti hoće li vjerovati da Torabi ima iscjeliteljske moći i treba da budu svjesni da su sami krivi za razočaranje ako oni, njihovo dijete ili bliski srodnik ne budu izliječeni. Problem je što su nadležni kao protiv, a ne čine ništa i još vrijeđaju upakovanim saopštenjima. Problem je što je državno preduzeće "ZOI '84" vidjelo priliku da zaradi na muci naroda, pa je, kako mediji prenose, pozvalo Torabija da se još malo oprihoduju na bolesnima. Malo je što javno preduzeće finansiraju preko budžeta građani, dakle i oni koji su protiv Torabija, nego im treba još naplaćivati ulaz za besplatnu seansu i sakupiti još koji miliončić iz njihovog rupičastog džepa. Pri tome je prošle godine omogućeno privatnoj firmi da ostvari dobar prihod na svojoj "iscjeliteljskoj" vodi, za koju nije izdavala račune. Marokanac Torabi navodno radi besplatno, a samo je njegovom menadžeru isplaćena jedna sitnica - 100.000 KM, koliko košta jedan mamograf, prijeko potreban za rano otkrivanje raka dojke, od kojeg svakih 69 sekundi u svijetu umre jedna žena.

Najčitanije