Nezavisni stav

Uredba za (ne)poželjne

Sanja Čakarević

Tridesetak bivših boraca, koji su krajem decembra priredili "show" na sjednici Skupštine grada Doboja i nakon toga izbačeni iz sale, učinili su "medvjeđu uslugu" lokalnoj vlasti. Ona je taj incident iskoristila da stane u kraj svima koji su (ne)poželjni na sjednicama ovdašnjeg parlamenta.

Bura zbog tog događaja samo što se stišala, a svjetlost dana je ugledao Pravilnik o postupku organizacije prisustva redovnim, vanrednim i svečanim sjednicama Skupštine grada, koji je očekivano izazvao veliku pažnju, najprije novinara, koji izvještavaju sa sjednica, ali i opozicije.

Iako se odredbe ovog dokumenta odnose i na nevladine organizacije, preduzeća i građane, njihova značajnija reakcija je izostala. Doduše, na društvenim mrežama se uveliko polemiše o ovoj temi, ali pred kamere, mikrofone, diktafone i ostala čuda tehnike malo ko od njih je stao.

Ono što najviše bode oči je obrazac koji svi moraju da popune. Ako zanemarimo činjenicu da dajemo detaljne lične podatke o sebi (kao da ulazimo u Stejt department, a ne u zgradu bivšeg Doma JNA), moramo i da obrazložimo zašto smo tu i koje nas tačke dnevnog reda interesuju!!!

Ovo je potpuno bespotrebno pitanje za novinare, za koje se (valjda) zna zašto dolaze na sjednice, ali je i te kako potrebno za sve koji da bi ispunili dan "zalutaju" na iste i zauzmu ono malo stolica na kojima sjede novinari.

Nešto, ipak, ostaje nejasno. Ko je gradonačelniku sugerisao da donese famozni dokument i time na sebe navuče bijes javnosti, kada je to mogla uz komotnu većinu da učini Skupština grada na koju se akt i odnosi?!

Ovako opozicija ima "keca u rukavu", argument više da se okomi na njega, koji, kažu, ionako ne prisustvuje većini sjednica gradskog parlamenta, a brine o njegovoj bezbjednosti. U suštini, Pravilnikom će se malo šta dobiti, a novinari će izgubiti, prije svega, slobodu rada i dragocjeno vrijeme, koje sada moraju izdvajati i na popunjavanje famoznog obrasca.

 

Najčitanije