Nezavisni stav

Uzlet Orla

Predrag Klincov

Nekadašnji vojni vazduhoplovni zavod, a sada Akcionarsko društvo "Orao" iz Bijeljine stvara uslove da se ponovo, kao u vrijeme bivše Jugoslavije, vine u visine.

Preduzeće nastalo prije 68 godina u Pančevu kao radionica za opravak avionskih motora, pa se preselilo u Rajlovac, a završetkom posljednjeg rata dislociralo u Bijeljinu, svoje najteže dane proživjelo je početkom trećeg milenijuma, kada su ga međunarodne oružane snage u BiH stigmatizovale kao pomagača sankcijama okovanog iračkog režima Sadama Huseina. "Orao" se proteklih godina u tišini oslobađao nametnutog negativnog imidža i radio na razvoju civilnog programa. Od zavoda kojem su mnogi zbog navedene afere prognozirali skori kraj, postepeno se stvarala respektabilna kompanija koja je uspjela da izgradi pogon galvanizacije, nabavi mašine posljednje generacije i time podigne tehnološku opremljenost do nivoa koji mu omogućava da bude izuzetno konkurentan na inostranom tržištu. Iz "Orla" su najavili da će idućeg mjeseca završiti izgradnju stanice za ispitivanje avio-motora Rolls-Royce Viper, čime će zaokružiti razvojni projekat s kojim stvaraju temelje za dugoročnu poslovnu i finansijsku sigurnost. Firma je proteklih godina, pored starog poslovnog partnera iz Srbije - đYugoimport SDPR-a", sklapala poslove i sa JAT-om i drugim firmama u zemljama okruženja, te postala interesantna kompanijama iz Francuske, Italije, Indije, Libije... U "Orlu" stoga s pravom očekuju da će im 2013. godina predstavljati pistu sa koje će uzletjeti, proširiti radijus djelovanja i nezaustavljivo pikirati ka novim metama širom svijeta.

Najčitanije