Nezavisni stav

Vijeće naroda

Dejan Šajinović

Da li je SNSD vještom političkom mahinacijom "preoteo" dva odbornika koalicije HSS/NHI opštine Kotor Varoš ili su oni demokratski i slobodnom voljom sami odlučili da se priklone SNSD-u kako bi neko iz Kotor Varoša ušao u Vijeće naroda RS, krajnje je nebitno.

Isto tako je nebitno da li je isto uradio HDZ u opštini Pelagićevo ili su i tamošnji odbornici HSS/NHI "svojom glavom" odlučili da podrže predstavnika HDZ-a.

Do ovoga je došlo kada se Tomislav Tomljanović ispred NHI požalio CIK-u da je HSS/NHI pokradena time što su SNSD i HDZ "preoteli" njihove odbornike kako bi spriječili njegov ulazak u Vijeće... Onda se CIK proglasila nenadležnim i Tomljanoviću preporučio da se požali Sudu BiH...

Ono što je bitno je opasnost da dođe do odgađanja donošenja svih ključnih dokumenata u narednom periodu od strane Narodne skupštine RS ako se na vrijeme ne konstituiše Vijeće naroda. Time bi u pitanje došli ne samo rokovi za izbor Vlade RS, pa posljedično i ekonomskih politika, budžeta i ostalog, nego bi došlo i do kašnjenja donošenja ustavnih promjena i ko zna čega sve još ne.

Bitno je i to da li će zbog međusobnih stranačkih prepucavanja štetu trpjeti svi građani RS, koji od političara koje su izabrali očekuju da rade u njihovom interesu, a ne da vode trku za fotelje.

Ekonomska situacija u kojoj živimo zaista je teška. Zato razloga da zasukaju rukave imaju i jedni i drugi i treći. Jer ako ne budemo svi skupa radili na jačanju ekonomije i otvaranju novih radnih mjesta, uskoro zaista neće biti bitno ko je "povratnik", a ko je "većina". Na birou za zapošljavanje i u redu pred loncem u javnoj kuhinji su svi isti.

Najčitanije