Nesklad obrazovnog sistema i privrede, neracionalna mreža visokoškolskih ustanova, nedostatak novca i poprilično zastarjeli po interesima, podijeljen profesorski kadar samo je dio problema koji opterećuje obrazovni sistem u RS, BiH pa i u regionu.
Reforma zvana Bolonja, koja je viđena kao spas za fakultete na Balkanu, nije dala očekivane rezultate i od obrazovnog sistema napravila je monstruma koji praktično postoji za sebe i koji nema sluha za potrebe savremenog društva.
Sedam godina priče o reformama i obećanja o napretku konačno su pali u vodu, a Vlada RS na tematskoj sjednici je pogledala istini u oči i saopštila javnosti ono o čemu i ptice već cvrkuću, a to je da od visokoškoskog sistema kakav je sada i nema neke vajde.
Nedostatak kvalitetnog kadra vidi se na svakom mjestu. Autoput nam grade inženjeri iz Slovenije, termoelektranu ljudi iz Kine, oranice i voćnjake održavju kadrovi iz Srbije, Ukrajine i Hrvatske itd...
Dežurni dušebrižnici koji svu krivicu svaljuju na privatne fakultete (a to su uglavnom profesori za državnih fakulteta), od javnosti skrivaju istinu, a to je da nemamo kadra koji će školovati buduće stručnjake, inženjere, agronome, pravnike i ekonomiste.
Kada ste, gospodo profesori sa državnih univerziteta, objavili neki naučni rad u stranom časopisu? Kada ste citirani u nekim ozbiljnim istraživanjima ili bili saradnici na nekom ozbiljnom projektu? Kada ste od iole ozbiljne međunarodne institucije na osnovu projekta dobili neki novac za istraživanje? Da li ste se ikada zapitali zašto svi malo imućniji ljudi u ovoj zemlji svoju djecu školuju u inostranstvu?
To je pored nepotizma i korupcije suština problema visokog obrazovanja u RS i dok god to ne shvatimo profesori će interesno podijeljeni i posvađani uzimati mrvice koje pred njih bace neke nevladine organizacije, a stručnjake za iole ozbiljnije poduhvate ćemo tražiti van granica BiH.