Ako su tačne informacije koje smo dobili iz Brisela, kada bi na njemačkom, francuskom, belgijskom, luksemburškom, švedskom i holandskom ministru unutrašnjih poslova bila odluka o viznom režimu, zemlje zapadnog Balkana ponovo bi završile na crnoj šengenskoj listi.
Šestorica ministara su u pismu koje su nedavno poslali Evropsku komisiju optužili da je zemljama zapadnog Balkana bezvizni režim dala preuranjeno i bez insistiranja na čvrstom poštivanju kriterijuma. Komisiju takođe optužuju da odugovlači sa uvođenjem mehanizma za suspenziju bezviznog režima, a između redova čitamo da žele da odluka o uvođenju viza više ne bude na organima Unije, već da o tome odlučuju same zemlje. Iako je, nažalost, tačno da dobar dio krivice za novonastalu situaciju snosimo i mi, ovdje se, po svemu sudeći, ne radi toliko o nama koliko o određenom nepovjerenju između zemalja članica Šengena i Evropske komisije. Svima je jasno da je nemoguće da pojedinačne zemlje donose odluke o vizama. Primjera radi, ako bi Holandija donijela takvu odluku, da li je spremna da postavi granične policajce na svoje spoljne granice koji će paziti da li ulaze ljudi iz Srbije ili BiH? Čak i da bi, to bi značilo kraj Šengena, a to je nešto što niko ne želi. Čini se da ove zemlje izražavaju nezadovoljstvo Komisijom, a da se kao povod u toj unutrašnjoj debati kao argumenti koriste problemi sa balkanskim azilantima. Ono što ohrabruje je da zadnji dostupni podaci pokazuju smanjeni trend azilanata. Ako se ti trendovi potvrde u narednom periodu, to će biti najbolja garancija da nam sloboda putovanja nije ugrožena. U svakom slučaju, bilo bi dobro da mi počistimo ispred sopstvenog praga. Uprkos problemima koje imaju u EU, nemojte zaboraviti da oni svoj prag uvijek očiste.