Nezavisni stav

Vlastima u BiH najvažnije zaštititi finansijske tokove

Mirsada Lingo-Demirović

Još se sjećam tužnih lica stanovnika Željeznog Polja, Maglaja, Zenice, Lukavca, Banjaluke... na televizijskim ekranima u vrijeme velikih poplava koje su u maju 2014. godine zahvatile cijelu BiH.

Ljudi na krovovima, čamci u dvorištima, uplašena lica djece, žena, koji nemaju kud, a ostali su bez ičega. Voda je ušla u njihove domove, a tamo gdje voda nije dospjela, veliki broj kuća progutala je zemlja. Kuće koje u sekundama "guta" zemlja i pozivi u pomoć, najstrašnija su slika  koja se mogla vidjeti  tog proljeća.

Oružane snage BiH i civilna zaštita činili su sve što mogu i više od toga da spasu stanovnike Maglaja, Željeznog Polja, Lukavca, kojem je prijetilo pucanje brane na jezeru Modrac, veliki broj banjalučkih naselja bio je pod  vodom. Slike koje su teške poput onih ratnih, vojska spremna da pomogne, ali sredstva za pomoć oskudna. Koji helikopter, jedan broj čamaca. Sreća u nesreći je da u najtežim momentima ljudi pokažu ono malo dobrote što je još ostalo, pa su rafteri iz Hercegovine, Krajine i drugih mjesta krenuli da pruže pomoć. Slike su to koje se ne zaboravljaju. Dvije i po godine poslije OS BiH i civilne zaštite u još su težoj situaciji nego te nesretne 2014. BiH nema čamaca za spasavanje, nema vjedara iz kojih bi helikopteri u slučaju požara sakupljali vodu kojom bi gasili požar, nema opreme za predstavnike civilne zaštite, vojsku koja bi bila prijeko potrebna u  slučaju da BiH ponovo pogodi prirodna katastrofa. Prošle sedmice tresla se Banjaluka, ljudi su bili uplašeni, sjetili su se odmah zemljotresa koji je 1969. godine razorio ovaj grad. Kako se suočiti sa prirodnim katastrofama poput poplava, zemljotresa, požara ako nemamo materijalno-tehnička sredstva. Neće ljudi golim rukama gasiti požar, zaustavljati vodu ili pak zemlju koja se otvara.

Nažalost, Vijeću ministara BiH  važnije je usmjeriti skoro dva miliona  KM za napredni softver koji će Ministarstvu finansija i trezora BiH omogućiti da ostane u sistemu i u najgorim  prirodnim i drugim katastrofama. Kako stvari stoje, vlastima u BiH  najvažnije je zaštititi finansijske tokove, a to što će ljudi  stradati, što će ostati bez imovine, gladni i na koncu bez života, onima koje su građani birali da im vode ekonomsku, privrednu i svaku drugu politiku očigledno nije važno. Zbog toga BiH nema sposobnosti da adekvatno odgovori u slučaju prirodne katastrofe, ali zato će imati sposobnost da zaštiti finansijske tokove. Dobro došli u Bosnu i Hercegovinu, zemlju apsurda, u kojoj je sasvim očekivano da vlast umjesto čamaca i helikoptera bira specijalni softver koji će riješiti sve probleme građana u kriznim situacijama.

 

Najčitanije