Nezavisni stav

Voda na kašičicu

Dinka Kovačević

Na temperaturama koje ovih dana dasežu i do 37 stepeni iznad nule, čak 25 odsto Prijedorčana nema pitku vodu u svojim domaćinstvima.

Oni koji stanuju na višim spratovima u zgradama i soliterima vodu na kašičicu dobiju tek noću, dok pitku vodu samo jedan dan u sedmici imaju žitelji Kozarca i Donje Ljubije. U gradskom "Vodovodu" ovu činjenicu, koja je konstantna tokom ekstremnih vrućina u Prijedoru, obrazlažu činjenicom da su dva izvorišta vode kojom se Kozarac snabdijeva presušila, dok se u Ljubiji čak tri puta sedmično vodom puni i prazni rezervoar, kako bi kap ove dragocjene tečnosti dobili i oni u udaljenim selima i na višim kotama.

Dok su jedni žedni i željni da se okupaju u vlastitom domu, drugi, oni koji ne kubure sa ovim problemom, vodu nemilice troše, i to ne samo za kućne potrebe, već i za zalivanje bašta, pranje automobila, pa čak i punjene privatnih  bazena ispred kuća. Uzalud i apeli iz "Vodovoda" da se voda štedi kako bi je svi imali. Prijedorčani su i gluhi i nijemi.

Prijedorčani koji imaju, ali i oni koji kubure sa nestašicom vode, kubik  vode plaćaju po cijeni od 1,32 marku. Privrednici za utrošenu vodu po kubiku plaćaju 3,26, a budžetski potrošači, uz sedam odsto veću cijenu od 1. jula, vodu plaćaju po 2,40 maraka. Sa druge strane, nevjerovatno zvuči činjenica da čak 12.000 Prijedorčana "Vodovodu" duguje preko sedam miliona maraka. Zbog tih razloga i "Vodovod" je u gubitku, jer to komunalno preduzeće samo za strujne dažbine duguje 7,5 miliona maraka. I tako sve ukrug...

Vodu će narednog ljeta imati svi Prijedorčani. Postavlja se pitanje da li će i tada građani, ali i dobrostojeći privrednici dugovati za dažbine koje su u ovom slučaju zaboravili da izmiruju?! Ima nešto i do nas.

Najčitanije