Nezavisni stav

Voz bez voznog reda

Borivoje Simić

Posljednji zastoj vozova u FBiH, izazvan odlukom o uvođenju jednog mašinovođe u putničkim vozovima na liniji Sarajevo - Doboj, kulminacija je kuršlusa koji već mjesecima traje na vezi između sindikata i nove Uprave "Željeznica FBiH".

Pritisnuta imperativom da napravi uštede u poslovanju kompanije koja se guši pod teretom kredita i čiji kapital se posljednjih godina istopio za stotine miliona KM, Uprava ŽFBiH preduzela je nepopularne mjere kresanja plata radnicima.

Kada je propalo uvođenje takse na gorivo za željeznice, kada je iz Parlamenta i Vlade jasno poručeno da se ogromni gubici u ŽFBiH više ne mogu tolerisati, nova Uprava pomalo je panično i čini se brutalno pokušala da provede mjere koje se od nje traže. Između ostalog, bez saglasnosti potpisnika promijenila je Kolektivni ugovor željezničara, a koji, kao što je poznato, predstavlja svetinju radničkih prava.

Situaciju radikalnijom čini akcija za formiranje Vijeća uposlenika, tijela kojim Uprava želi zaobići "mišićave" sindikate i dobiti partnera po mjeri, sa kojim će provoditi namjeravane poslovne poduhvate.

Iako i sindikati svojim ponašanjem pokazuju da nemaju osjećaj za realnost, s obzirom na to da rade u firmi gubitašu, ali sa platama 20 posto iznad prosjeka FBiH, konfrontacija koja je na djelu ne vodi dobrom. Ponajmanje putnicima željeznicom, kojih je jadno malo na sablasno pustim željezničkim stanicama.

Problemi ŽFBiH gomilaju se godinama i zahtijevaju sistematičan pristup, ali vlasti odavno upravljaju "vozom bez voznog reda".

Da je drugačije, vjerovatno ne bi dozvolile ogromne gubitke i valjda bi davnih dana učinile najbitniji organizacijski korak, razdvojile željezničku infrastukturu od operatora.

Najčitanije