Nezavisni stav

Vozila na plin

Nikola Salapura

Činjenica da se veliki broj vozila sa plinom ugrađenim nelegalnim putem kreće bh. putevima je svakako zabrinjavajuća, jer predstavlja veliku opasnost po ljude i okolinu.

 Na takvu poražavajuću činjenicu najviše je uticala pojava raznih radionica u kojima priučeni majstori ugrađuju u automobile opremu za plinski pogon sumnjivog kvaliteta, i to bez ovlaštenja i vršenja testova te ugradnje. Porazni su i slučajevi da ljudi plinske boce za ugradnju u automobile kupuju čak i na pijacama i otpadima.

Iz tog razloga, smatram da bi nadležni u BiH pod hitno morali prekontrolisati sva vozila sa ugrađenim plinom kako bi preduhitrili eventualne nesreće i nesagledive posljedice, ali i kontrolu tih radionica u kojima se ugrađuje plinska instalacija za automobile. Naprosto, ovu oblast bi trebalo urediti tako da svaki automobil na plinski pogon mora proći odgovarajuće ateste ovlaštenih stručnih institucija i da kao takav bude bezbjedan po sve učesnike u saobraćaju, ali i po okolinu.

Međutim, u svemu ovome, ne treba izostaviti i jednu vrlo važnu poruku za ovlaštene stručne institucije u BiH. Naime, dok razvijene evropske države podstiču ugradnju plina u automobile i za to izdvajaju stotine miliona evra godišnje, bh. građani taj novac izdvajaju iz svojih ionako praznih džepova, pa tako za ugradnju plina u automobil moraju dati i preko hiljadu maraka. Zato bi nadležni u narednom periodu trebalo da povedu računa o ovome i da, ako već ne mogu da subvencionišu ugradnju i verifikaciju instalacija, onda bar da snize njenu cijenu na neku razumnu mjeru, dostupnu svakom bh. građaninu.

Najčitanije