Nezavisni stav

Vrijeme za novu ERS

Predrag Klincov

Zvaničnici Vlade RS ponovo su ukazali na neophodnost organizacionog restrukturiranja "Elektroprivrede RS" u cilju optimizacije njenog poslovanja i jačanja kapaciteta za investicije u kapitalne projekte.

Iako je reorganizacija postojećeg mješovitog holdinga s matičnim i 11 zavisnih preduzeća najavljena još prije dvije godine, u proteklom periodu skoro ništa na tome nije urađeno, već je realizacija ostavljena za 2014. godinu. Prema nekim prijedlozima, restrukturiranje bi se odvijalo kroz fuziju u jednu do dvije kompanije, što bi, pored racionalnijeg i efikasnijeg upravljanja i nesumnjivih ušteda, otvorilo prostor za daleko veće investicije u izgradnju novih energetskih objekata. Da bi se inicijativa, koja treba da se nađe i u ekonomskoj politici RS za iduću godinu, zaista i ostvarila potrebno je pomiriti mnoge interese, uključujući lokalne zajednice u kojima se nalazi sjedište zavisnih preduzeća, od kojih sada ostvaruju ogromne finansijske i kadrovske benefite. Finansijski stručnjaci smatraju da "Elektroprivreda RS" ima čak potencijal za izlazak na međunarodno tržište kapitala, na kojem bi kroz emisije akcija ili obveznica mogla prikupiti novac za finansiranje razvojnih projekata. Ono sa čim se svi slažu je da bi u tom procesu morao biti zaštićen većinski državni kapital, odnosno ne treba dozvoliti privatizaciju tog važnog resursa. Stručnjaci kao krajnji cilj restrukturiranja "Elektroprivrede" (ERS) vide u njenom novom pozicioniranju u domaćoj privredi kako bi, poput kompanije ČEZ u Češkoj, postala ključna komponenta ekonomskog razvoja zemlje s ogromnom izvoznom produkcijom i potencijalom da gradi energetske objekte i na regionalnom tržištu.

Najčitanije