Vlasti u FBiH odlučile su od Republike Srpske napraviti najbolji dio BiH. Otići će, valjda, korak ispred čelnika SNSDa koji mjesecima ponavljaju da je ovaj entitet već sada bolji dio države.
U federalnoj vladi najavljuju da će hitno pokrenuti izmjenu nekih zakona kako bi ubuduće mogli pomagati povratnike u Republiku Srpsku. Kao, i do sada su ih pomagali, samo polulegalno - bez zakona?! Nejasno je još da li su povratnike podržavali izdvajajući iz svojih džepova ili samo krijući od vlasti u RS.
Iza ove inicijative stoji dogovor lidera SDA i Stranke za BiH Sulejmana Tihića i Harisa Silajdžića, koji su se nasekirali što ljudi povratkom u RS gube `pogodnosti` koje su imali tokom izgnanstva u Federaciji. Zato su poručili da se zakoni hitno moraju mijenjati da se ne bi desilo da povratnici ponovo počnu napuštati svoje domove. Pošto će, navodno, i nezaposleni bivši borci ARBiH i HVO-a u RS dobiti tri miliona KM, drugi čovjek Stranke za BiH Safet Halilović kaže da za sve treba poboljšati i zdravstvenu zaštitu- bez diskriminacije u liječenju.
Hm, ovo tvrdi sadašnji državni ministar za izbjeglice i ljudska prava koji je do juče, takođe na državnom nivou, kao ministar civilnih poslova bio nadležan i za regulisanje zdravstvene zaštite u cijeloj BiH. Kako je ovaj problem u prošlom mandatu uspješno riješio najbolji je dokaz to što sad sam priznaje da je u ovoj oblasti haotično stanje koje treba popravljati! Naravno, u drugom ministarskom mandatu i sada hitno i zaprave, a ne k'o fol!
Osim što ove najave pokazuju da se svako brine samo za `svoje povratnike` (u ovom slučaju Bošnjake i možda Hrvate), nameću i pitanje da li to povratnici u Federaciji imaju odlične životne uslove pa se već može gledati u dvorište komšije Milorada Dodika i počistiti ispred njegovih vrata. Neće biti, nažalost! Ako i ignorišemo već zaboravljene ljude u Drvaru i Glamoču (da, oni su dio države koji se zove Federacija BiH), ne možemo žmiriti pred najnovijim upozorenjima iz Mostara. Centralni dio grada na Neretvi, 12 godina nakon rata, najrazrušeniji je dio dejtonske BiH. To što su neka federalna ministarstva napokon preselila u Mostar ne znači ništa za oko 3.000 ljudi koji su i danas izbjeglice u svom gradu! Iz perspektive vlasti u FBiH, o diskriminaciji se može samo govoriti tamo `preko ograde` - jer je kod nas nema. Zato najnovija tvrdnja kardinala Vinka Puljića da su Hrvati u Sarajevu šikanirani samo zato što su Hrvati i nije zaslužila posebno mjesto u nacionalno osviještenim medijima. I za njih bi se, po važećem i (zahvaljujući Stranci za BiH nepromijenjenom Ustavu BiH), morao zalagati ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Safet Halilović. Biće da to i namjerava, ali ne stiže od borbe za prava povratnika u RS. Al' hajde, držimo palčeve da mu to i uspije. Jer, ako Bošnjaci u RS dobiju uslove dostojne čovjeka, možda njegova stranka odustane i od ideje o izdvajanju Srebrenice iz `boljeg dijela BiH`. Onda bi i Hrvatska stranka prava imala razloga da razmisli o odustajanju od ideje o `seobi` dijela Posavine iz Republike Srpske! Još samo da premijer RS odriješi kesu pa pomogne Srbe povratnike u Sarajevu - glavni grad će prestati biti Teheran.