Nezavisni stav

Zakon o šumama

Dejan Tovilović

Srbi povratnici u Drvar, Bosansko Grahovo i Glamoč konačno bi mogli da osjete korist od eksploatacije njihovog najvećeg prirodnog bogatstva, pošto je prije nekoliko dana usvojen Zakon o šumama u Livanjskom kantonu.

Takođe, usvajanjem zakona završene su i dugogodišnje peripetije i politička previranja oko njega, a što je najbitnije on je jasno i precizno definisao visinu takse koja će biti uplaćivana na račune povratničkih opština u FBiH sa srpskim većinskim stanovništvom.

Federalni zakoni nalažu kako se ova sredstva mogu ulagati samo u izgradnju infrastrukture, a s obzirom na to u kakvom se ona stanju u ovim opštinama nalazi, jasno je da i nema potrebe tražiti dalje izvore za ulaganja.

Na drugu stranu, svaka uložena marka u ovom slučaju mogla bi da ima duplu vrijednost jer svaki novi izgrađeni metar puta, rasvjete ili krov kuće znači nadu za opstanak na ovim prostorima onim ljudima koji tamo žive, kao i šansu onima koji su zbog svih problema mislima već na nekom drugom mjestu.

Takođe, redovnost prihoda koja je po ovom zakonu navedenim opštinama zagarantovana smanjiće bar u malom procentu njihovu ovisnost o sredstvima kantonalne vlade, koja su više puta bez posebnih objašnjenja relocirana na neke druge strane koje je ona označila kao bitne, pa stoga i ne može da čudi ocjena pojedinih srpskih predstavnika da su u Kantonu 10 oni građani trećeg reda.

Bitna stvar je takođe što će se nešto po pitanju upravljanja i odlučivanja sa šumskim bogatstvom pitati i opštinska vijeća, pa tako plan poslovanja i buduća politika gazdovanja se neće moći usvojiti bez njih, što je još jedna prilika da se poveća kontrola nad gazdovanjem nečega što je za srpske povratničke opštine do sada bilo nedodirljivo.

Najčitanije