Nezavisni stav

Zakonit ručak

Nataša Krsman

Upravni inspektorat Ministarstva pravde BiH počeo je uvoditi red u bh. institucijama, zalažući se za doslovno poštivanje zakona, pa su tako naložili da poslastičari, kuvari i električari polože stručni upravni ispit.

Legalistima je jasno da niko nije iznad zakona, te da kuvar ne bi mogao pripremiti ukusan ručak državnim činovnicima, ministrima i poslanicima, a da se prethodno ne upozna s kancelarijskim poslovanjem.

U slučaju strujnog udara u zgradi državnih institucija električar ne treba samo da zna gdje je nula, a gdje faza, nego i klasifikacione oznake predmeta i akata!

Zakon je, dakle, jasan - svi koji imaju srednju stručnu spremu, četvrti stepen, ako hoće da postanu dio državnih institucija moraju pripremiti 400 KM i položiti stručni upravni ispit. To što su oni učili da kuvaju četiri godine, nije im niko kriv kada su postojale i trogodišnje srednje škole.

Ne zna se zbog čega je inspekcija Ministarstva pravde utvrdila da je potrebna dodatna edukacija za kuvanje ručka u državnim institucijama, kada većina ministara obilato koristi pravo na reprezentaciju i ruča u ekskluzivnim restoranima gdje kuvari ne znaju članove Ustava BiH.

Kada se zakon ovako dosljedno sprovodi ne bi bilo loše da Upravni inspektorat provjeri navode iz revizorskih izvještaja o mnogobrojnim ugovorima o djelu i radu, prekoračenju stimulacija ili reviziji radnih mjesta državnih službenika od strane Agencije za državnu službu BiH. Kuvari, električari i poslastičari nisu ti od kojih treba da krenu, već od onih koje oni opslužuju za male pare.

Najčitanije