Poslanici, delegati, ministri, čelništvo Federacije i drugi zaposleni u organima vlasti ovog entiteta uz posljednju ovogodišnju platu dobiće, slobodno za većinu možemo reći, 13. platu.
To je razlika za manje isplaćene plate od avgusta do oktobra koja im, reći će službenici, zaslužno pripada nakon što je sa sindikatom konačno utvrđena osnovica za njihov obračun, zadovoljavajuća za sve jer je povećala plate svima.
Sve je po zakonu, sve je po planiranom budžetu i nema veze što duže od mjesec nismo imali sjednice Vlade, što su poslanici i delegati na dužem odmoru, što su važna pitanja ostavljena za bolje dane. Bitno im je da zaposleni po institucijama neće tužiti i za isplatu ove razlike pa tako uduplati cifru kamatama, sudskim troškovima. Vlast se hvalila uštedama i smanjenjem plata istovremeno ostavljajući mogućnost sindikatu da tuži i dobije na sudu jer ta ista vlast nije ispoštovala svoj zakon i Kolektivni ugovor o radu.
"Nepravda" je ispravljena, uz prijekorne poglede Međunarodnog monetarnog fonda koji je tražio smanjenje plata, pa će vodeći službenici, poslanici, ministri preživjeti zimu nakon što su se patili cijelo ljeto sa 2.000 - 2.500 KM. Uz to će dobiti jednu-dvije prosječne plate FBiH kao nagradu za pretrpljenu bol, a neki i kao motiv da ne odu tražiti drugi posao. Za to vrijeme građani sebi u novoj godini žele kakav bilo posao, radnici bez plata se nadaju makar 200 KM da djeci priušte veliku čokoladu, sirotinja u redovima pred javnim kuhunjama iščekuje komad mesa više da obogate novogodišnju trpezu. Dobiće, ako zasluže.