Moralna kriza savremenog doba, odbacivanje tradicionalnih vrijednosti, ali i poljuljani odnosi u porodici doprinijeli su da danas imamo alarmantne podatke istraživanja među školarcima u RS.
Naime, radi težnje za zadovoljenjem prirodne ljudske potrebe za osjećajem ugodnosti, dio nezadovoljne, frustrirane ili hedonizmu sklone i slabo upućene mladeži postao je sklon uzimanju sredstava zavisnosti - alkohola, cigareta i raznih droga, što su pokazala pojedina istraživanja. Još jedan u nizu dokaza da je došlo do pada sistema vrijednosti jeste činjenica da ispitanici prvu cigaretu zapale sa 13, a već u 15. godini sami kupuju pakle cigareta - vjerovatno od novca kojeg su im roditelji dali za sendvič i sok.
Takođe je porazna činjenica da učenici prilikom izlaska u klubove i kafane obavezno, uz pjesme koje im "lome dušu", konzumiraju alkohol u neograničenim količinama i lome čaše. Još porazniju činjenicu predstavlja podatak da većina roditelja ove maloljetne djece u konzumaciji alkohola ne vidi ništa loše, neki čak piju zajedno sa svojim kćerkama i sinovima, te tako, kako kažu, uspostavljaju povjerenje sa svojim djetetom.
Ulogu porodice u formiranju zdrave ličnosti ne može preuzeti ni vrtić, ni škola, niti bilo ko drugi, jer je sve to samo nadogradnja onoga što ona daje. Pitam se u kakve će ljude izrasti djeca koja sa svojim roditeljima o problemima pričaju uz čašicu alkohola?! Postoji li neki drugi način vaspitne mjere ili nam sve počinje i završava na dnu čaše, pa tako i uspostavljanje komunikacije sa potomcima?!
Prošla su, čini se, vremena kada su se djeca igrala klikerima, lastišem, stripovima… Sada su tu cigarete, alkohol, šprice…