Valentin Incko je vjerovatno dobar čovjek. Ne znam nikoga ko ga poznaje da ima loše mišljenje o njemu kao osobi. Ali Incko se kao visoki predstavnik našao u jako lošem društvu. Društvu ljudi koje manipulacijama, prijetnjama, miješanjem u unutrašnje stvari zemlje i zastrašivanjem pokušava "dokazati" da BiH neće moći bez OHR-a.
Time je Incko postao saučesnik u zločinu nad BiH jer se stavio na čelo organizacije koja uklanjanjem dijaloga i konstantnim nedopustivim nedemokratskim intervencijama situaciju u BiH čini gorom umjesto boljom. Nije nikakava tajna da se većini političara u Briselu ne sviđa takav pristup. Takođe nije tajna da je Incko dobio jasnu poruku da su stvari poput suspenzije odluka Centralne izborne komisije ili "toljaga diplomatije", koju je primjenjivao proteklih dana "rješavajući" krizu sa referendumom u RS, neprihvatljivi. Incku je stavljeno do znanja da on predstavlja i EU, i da treba hitno da ukloni odluku u vezi sa CIK-om. Kada su "Nezavisne" objavile tu informaciju, Incko se ponašao kao uvrijeđena primadona i demantovao da će ukinuti tu odluku. Incko je zbunjen, on više ne zna koga da sluša. Do njegovih ušiju dolaze glasovi iz Brisela, Vašingtona, Berlina, Londona, Ankare... Glasovi se miješaju u nepodnošljivu buku iz koje više ne može razaznati ko šta govori. Kao neko ko nema dovoljno čvrstine u vlastitom stavu, prekomponovao se i više ne zna šta se od njega očekuje. Ako posluša jedne, kako će reagovati drugi? Ako ne uradi nešto što očekuju jedni, hoće li ga ovi drugi moći zaštititi? Incko bi trebalo da spakuje svoje kofere, zahvali na ukazanom povjerenju i vrati se u diplomatsku karijeru, u kojoj je, kažu, dobar. I tako pokaže da ne pripada društvu baraba koje drži cijelu jednu zemlju taocem vlastitih ambicija, društvu koje je radi vlastite sebične koristi građanima BiH spremno da uništi nadu za budućnost.