Htjedoh jutros ljudski da pročitam novine, popijem kafu sa društvom u kafiću… Mogli smo večeras u kino, pogledati neki dobar film… ili na izložbu… Ali, ne znam hoću li stići, pošto obećah da ću sestrinog sina voditi na utakmicu i da ćemo glasno navijati za naš klub. Sutra opet i na posao… Vikend kratko traje, ali osmijeh bi mi vratilo osvježavanje garderobe i šopingovanje.
ALI… S naslovne strane dnevne štampe, onako ironično, mi se u lice iskezi naslov "Više od pola kućnog budžeta za namirnice"!
Kuda letiš? Živiš u BiH! Kakva kafa, utakmica, film, garderoba…
Čovjek se ovdje katkad previše opusti, pa počne da razmišlja kao građanin svijeta, ali ga onda u oko, između ostalog, ubode i istraživanje Instituta "RegioData", koje ga podsjeti da je BiH na dnu ljestvice potrošačkih sposobnosti.
Stručnjaci nam izračunaše da za namirnice godišnje trošimo 56 odsto budžeta, dok, recimo, jedan Austrijanac za iste potrebe izdvoji tek 15 odsto. Zbog takvog opterećenja, nastavljaju oni, ostaje nam veoma malo novca za garderobu, namještaj, odmor ili kulturne aktivnosti.
"RegioData" nas podsjeti i da su nam troškovi života i ono malo primanja u teškom disbalansu, a naši sindikalci potkrijepiše to podacima da hrana, struja i komunalije progutaju dvije trećine potrošačke korpe. Bh. građani moraju da budu matematičari bolji i od samog Venea!
Baš da provjerim šta mi ostane. Divan ljubičasti novčanik, star dvije godine, a kao nov, nekorišten. Podeblji! U njemu gomila papira. Plaćen račun za struju - dobro; voda - dobro; TV - u redu… A pare? Gdje su pare? Istraživanje nije tačno?
Život odavno nema veze sa zdravom matematikom. U disciplini "recepti preživljavanja" i "rad na tašte" zovite nas šampioni!!!