Obrazovanje

Na master studijima ukupno 2.323 mjesta

Na master studijima ukupno 2.323 mjesta
Na master studijima ukupno 2.323 mjesta
Siniša Vujanović

BANJALUKA, ISTOČNO SARAJEVO - Na univerzitetima u Banjaluci i Istočnom Sarajevu u akademskoj 2012/2013. godini biće mjesta za ukupno 2.323 studenta drugog ciklusa, odnosno master studija.

Univerzitet u Istočnom Sarajevu prvi put raspisuje konkurs za drugi ciklus studija na skoro svim fakultetima, a u 2011/2012. godini tu mogućnost imali su samo studenti Tehnološkog fakulteta u Zvorniku, te Elektrotehničkog fakulteta u Istočnom Novom Sarajevu.

Mitar Novaković, rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu, je kazao da je obaveza javnih univerziteta u RS da organizuju master studije jer jedino po njihovom završetku student može reći da je završio "osnovno akademsko obrazovanje".

"Tek po završetku drugog ciklusa vi ste zaokružili svoje akademske studije i to je osnovni razlog zbog kojeg moramo studentima omogućiti da nastave svoje obrazovanje", kazao je Novaković.

On je objasnio da je između zvanja mastera i magistra ogromna razlika, a najbolje se vidi u činjenici da magistri odmah mogu prijaviti doktorsku tezu, dok kandidati sa zvanjem mastera moraju ići i na doktorske studije kako bi dobili zvanje doktora nauka.

Magistri odmah mogu prijaviti doktorsku tezu, dok kandidati sa zvanjem mastera moraju ići i na doktorske studije

Filozofski fakultet Pale planira upis 255 studenata, a po broju slobodnih mjesta slijede ga Ekonomski fakultet Pale i Saobraćajni fakultet u Doboju, koji primaju po 100 kandidata. Najmanje studenata planirali su trebinjska Akademija likovnih umjetnosti i Fakultet za proizvodnju i menadžment iz ovog grada gdje će mjesta biti za osam, odnosno 10 kandidata.

"Filozofski fakultet ima najviše mjesta jer je na njemu i najviše odsjeka, mada nijedan od odsjeka ne prima više od 20 studenata. Naš zahtjev za sve fakultete je da nastava u drugom ciklusu po kvalitetu ne odstupa od prvog ciklusa, te da se insistira na naučnoistraživačkom radu", kazao je Radoslav Grujić, prorektor za nastavu Univerziteta u Istočnom Sarajevu.

I Filozofski fakultet u Banjaluci, u odnosu na ostale fakultete, prima rekordan broj studenata - ukupno 210, s tim da na odsjecima za istoriju i učiteljski studij u Derventi ne raspisuju konkurs za master studije.

Filozofiju u Banjaluci slijedi Ekonomski fakultet sa 120, Filološki sa 105, Pravni sa 100 te Poljoprivredni fakultet sa 95 slobodnih mjesta u drugom ciklusu studija. Najmanje mjesta ima na Arhitektonsko-građevinskom fakultetu koji ove godine jedino na Odsjeku za arhitektiru prima 30 studenata od kojih će pet biti finansirano iz budžeta RS, a 25 kandidata će sami finansirati studije.

Nastava u drugom ciklusu po kvalitetu ne smije da odstupa od prvog ciklusa, kazao Grujić

"Na osnovne studije na Odsjeku za arhitekturu upisujemo 45 studenata, a uslov za upisivanje master studija je visok prosjek, tako da je dovoljno da na drugi ciklus upisujemo 30 studenata. Na odsjecima za geodeziju i građevinarstvo još ne organizujemo master studije", kazao je Milenko Stanković, dekan banjalučkog AGF-a. 

Inače, studenti koji su plaćali školarinu 440 KM na osnovnim studijima, master će plaćati 880, dok će kandidati koje je školarina u prvom ciklusu studija koštala 660 KM i više, master studije plaćati 1.420.

 

Univerzitet u Banjaluci

1.310 mjesta

•        55 mjesta na budžetu

•        265 mjesta na samofinansiranju

•        964 mjesta za vanredne studente

•        26 mjesta za strane državljane

 

Univerzitet u Istočnom Sarajevu

1.013 mjesta

•        100 mjesta na budžetu

•        533 mjesta na samofinansiranju

•        380 mjesta za vandredne studente

•        - za strane državljane

Najčitanije