BANJALUKA, DOBOJ - Sve škole u Srpskoj posjeduju pravilnike koji propisuju u kojim situacijama đaci mogu koristiti mobilne telefone, te direktori ovih obrazovnih ustanova ističu da telefoni na času mogu da se koriste jedino u svrhu učenja.
Miroslav Popržen, predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola banjalučke regije, koji je ujedno i direktor Osnovne škole "Sveti Sava", ističe da bi svaka škola trebalo da napravi interni pravilnik u kojem će precizirati korištenje i upotrebu mobilnih telefona.
"Što se tiče naše škole, učenici mogu da koriste telefon samo kada nastavnik procijeni da telefon služi kao nastavno sredstvo, u svim drugim situacijama ne mogu da ga koriste. Nema korištenja telefona za slanje poruka, pozive, snimanje", kazao je Popržen i dodao da je kod njih potpuna zabrana telefona u školi, osim u vanrednim situacijama, na primjer, kada dijete treba da nazove roditelja.
Da se mobilni telefoni u školama mogu koristi samo kao nastavno sredstvo, kaže i Tijana Vasiljević Stokić, predsjednica Aktiva direktora srednjih škola dobojske regije i direktorica Ekonomske škole.
"Pojedine kolege to primjenjuju na nastavi, ako kroz nastavnu jedinicu telefon može da doprinese kvalitetu časa", kazala je Vasiljević Stokićeva i dodala da đaci ne koriste telefon na času ukoliko nema potrebe za to.
I Dražena Mršić, predsjednica Aktiva direktora srednjih škola prijedorske regije i direktorica Ugostiteljsko-ekonomske škole, istakla je za "Nezavisne novine" da su dobili instrukcije od Republičkog pedagoškog zavoda Republike Srpske da đaci mogu da koriste telefone u svrhu učenja u školama.
"Telefone đaci treba da odlažu prije početka nastave, kod nas konkretno u školi imaju ormariće gdje ostavljaju telefone", kazala je Mršićeva.
Ističu da su roditelji dužni da potpišu saglasnost da učenici odlažu telefone, ali kako kaže, naravno da postoje vanredne situacije kada đak može da koristi telefone.
Ljuban Bajić, predsjednik Aktiva direktora srednjih škola banjalučke regije i direktor Građevinske škole, kaže da je korištenje moblinih telefona u školama dozvoljeno samo u svrhu nastavnog procesa.
"Što se tiče naše škole, đaci ne smiju držati telefone na času", kazao je Bajić i dodao da učenici mogu da koriste telefone na odmorima.
Kako je rekao, djeca ne smiju zloupotrebljavati telefone, ne smiju fotografisati i objavljivati na društvenim mrežama.
Da djecu treba edukovati kako da koriste telefone, a ne da im to bude zabranjeno, smatra i Vladimir Vasić, sociolog.
"U toku nastave smatram da je nedopustivo i neprihvatljivo zbog fokusa prema nastavnom procesu da se koriste mobilni telefoni", kazao je Vasić.
Dodao je da bi svakako fokus korištenja mobilnih telefona trebalo da ide u onom pravcu da se ne koriste da đaci snimaju sporne sadržaje te da sadržaje objavljuju na društvene mreže.
"Mobilne telefone ne treba da koriste u svrhu destruktivnog ponašanja, nego da ih koriste primjereno njihovom uzrastu", kazao je Vasić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.