Obrazovanje

Učenici dobili zlato za pješčanu bateriju, da li je mogu koristiti domaćinstva

Učenici dobili zlato za pješčanu bateriju, da li je mogu koristiti domaćinstva
Foto: Ustupljena fotografija | Učenici dobili zlato za pješčanu bateriju

SANSKI MOST - Na nedavno održanoj 16. po redu Bosepo olimpijadi u Sarajevu, Daris Filović, učenik četvrtog razreda Richmond Park Koledža u Bihaću, skupa sa svojom partnericom Hadžerom Đug, osvojio je zlatnu medalju u kategoriji najboljih projekata u oblasti inžinjeringa.

Na ovom zanimljivom natjecanju, koje se odvija već dugi niz godina i okuplja učenike velikog broja osnovnih i srednjih škola iz Bosne i Hercegovine, ove godine konkurisalo je preko 120 projekata u više različitih kategorija, a po prvi put su se pojavile i ekipe iz Sjeverne Makedonije i Nizozemske.

Filović kaže kako su zlatnu medalju osvojili za projekat pješčane baterije koji je izazvao veliko interesovanje.

"Suština ovoga projekta je transformacija energije uz maksimalnu zaštitu i očuvanje okoliša. Konkretno, koristi se solarna energija i u trenucima kada za nju nema prostora u električnoj mreži, njen višak se transformiše u termalnu energiju i čuva u pijesku koji je odličan medij za njeno skladištenje. U trenucima kada nema uslova za stvaranje solarne energije, koristimo pješčane baterije na način da kroz zagrijani pijesak provodimo vodu koja se pretvara u paru i potom se kroz sistem turbine i generatora proizvodi električna energija", objašnjava Filović.

Prema njegovim riječima, pješčane baterije bi najbolju primjenu mogle pronaći u industriji, ali i domaćinstvima.

"Projekat je konceptualno jednostavan i rješava brojne ekološke probleme, s obzirom da znamo kako izgleda i koliko je prljava tehnologija proizvodnje sadašnjih baterija. Razvili smo ga teoretski, ali i smo i praktično dokazali kako je on moguć", objašnjava ovaj srednjoškolac.

Prema njegovim riječima, projekat bi najbolju primjenu mogao pronaći u velikim postrojenjima kadrim da uskladište velike količine termalne energije, ali bi bio primjenljiv i u domaćinstvima.

"Izračunali smo kako bi za potrebe prosječnog domaćinstva bila potrebna baterija od oko 15 tona, a prednost je što bi se ona mogla zakopati u zemlju. Tu bi se moglo pohraniti oko šest gigadžula energije i jedno prosječno domaćinstvo bi oko osam dana moglo koristiti tako akumuliranu energiju", kaže Filović.

Na kraju, treba reći kako su Filović i Đugova i u proteklim godinama za svoje inovativne projekte osvajali brojne nagrade na BOSEPO olimpijadi, gdje su prošle godine također bili prvi sa svojim projektom besplatnog centralnog grijanja. Za ovaj projekat nagrađeni su i zlatnom medaljom na prestižnom takmičenju srednjoškolaca koje je održano u kineskom gradu Tianjin.   

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije