BIHAĆ - Izgradnja moderne i višefunkcionalne zgrade Univerziteta u Bihaću trebalo bi da započne na jesen ove godine, a predstavljen je i idejni projekat budućeg objekta koji će se graditi u naselju Repušine.
Radi se o projektu koji će u cijelosti biti finansiran sredstvima Vlade Unsko-sanskog kantona, a njegova vrijednost je procijenjena na oko 10 miliona maraka.
"Ovo je generacijski projekat za naš kanton i fokusiran je na poboljšanje kvaliteta visokog obrazovanja. Izgradnjom ovog višenamjenskog objekta sa svim pratećim sadržajima, studentima i akademskom osoblju biće osigurani mnogo kvalitetniji uslovi za učenje i rad", istakao je Nijaz Hušić, premijer USK.
Prema njegovim riječima, na ovaj način su potvrdili strateško opredjeljenje da doprinose razvoju Univerziteta u Bihaću, te da uporedo provode aktivnosti oko uređenja zakonskih okvira koji tretiraju oblast visokog obrazovanja, modernizacije i opremanja postojećih objekata kao i unapređenja studentskog standarda.
"Ovo nije samo izgradnja zgrade, ovo je temelj na kojem gradimo znanje, ostanak mladih i stabilniju budućnost Unsko-sanskog kantona. Vlada stoji čvrsto iza ovog projekta jer on nosi poruku nade i perspektive za sve naše studente, profesore i građane", poručio je Hušić.
Izgradnja buduće zgrade odvijaće se u više etapa, pri čemu je u prvoj osigurano zemljište za budući objekat.
Univerzitet u Bihaću čini sedam fakulteta i ova visokoškolska ustanova se od svoga osnivanja odmah po okončanju proteklog rata neprestano suočava s brojnim problemima.
Smještajni kapaciteti i nedostatak adekvatnog prostora za smještaj administracije, te za izvođenje i odvijanje nastave i danas su prisutni, što stvara velike probleme u radu Univerziteta.
Također, evidentni su i problemi sa nastavnim kadrom, a posebno s brojem studenata koji pohađaju fakultete.
Problemi studiranja u gradu na Uni se ogledaju i u tome što ne postoji studentski dom, niti menza za ishranu.
U najbolja vremena broj studenata iznosio je preko 4.000, dok danas u Bihaću studira tek oko 1.500 studenata.
Uzroci znatno smanjenog interesa za studiranje su višestruki, a među njima je i da veliki broj mladih ljudi iz Unsko-sanskog kantona nakon okončanja srednjoškolskog obrazovanja odlazi van granica BiH na rad u inostranstvo. Rezultat je to intenzivnih migracija stanovništva s ovih prostora u zapadnoevropske zemlje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.