BANjALUKA - Procedure akreditacije visokoškolskih ustanova u Republici Srpskoj /RS/ trebalo bi da tokom juna i jula budu usaglašene sa akademskom zajednicom, čime bi se stvorili uslovi za početak ovog procesa, dogovoreno je na sastanku predstavnika Agencije za akreditaciju visokoškolskih ustanova RS i Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH.
Učesnici sastanka dogovorili su da u procesu akreditacije treba staviti naglasak na predakreditacione aktivnosti u visokoškolskim ustanovama kako bi se utvrdila efektivnost već provedenih samoevaluacija koje su trebale da pokažu postignuti nivo ispunjenosti međunarodnih standarda u ovim ustanovama.
Na sastanku je razgovarano i o oblicima buduće saradnje i mogućnostima zajedničkog učešća u međunarodnim projektima u oblasti razvoja visokog obrazovanja, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete i kulture RS.
Danas su usaglašene i sve dodirne tačke dvije agencije kroz ukupan proces eksterne evaluacije i akreditacije, u skladu sa odredbama Okvirnog zakona o visokom obrazovanju BiH i Zakona o visokom obrazovanju RS.