TOKIO - Japanski premijer Šinzo Abe pozvao je Kinu i Rusiju da učine više kako bi zaustavile Sjevernu Koreju nakon što je Pjongjang izveo i drugu probu interkontinentalne balističke rakete u roku od mjesec dana.
Abe je, poslije telefonskog razgovora sa američkim predsjednikom Donaldom Trampom, rekao danas novinarima da su se njih dvojica saglasili da je potrebno više akcije kako bi se ublažila prijetnja Sjeverne Koreje, prenosi Blumberg.
"Uložili smo dosljedne napore u rješavanje sjevernokorejskog problema na miran način, ali je Sjeverna Koreja to u potpunosti ignorisala i jednostrano pogoršala situaciju", rekao je Abe u Tokiju, istakavši da međunarodna zajednica, počev od Kine i Rusije, mora ozbiljno da shvati tu činjenicu i pojača pritisak.
I američki državni sekretar Reks Tilerson je proteklog vikenda izjavio da su Kina i Rusija u ekonomskom smislu omogućile takvo ponašanje Pjongjanga, podsjeća američka agencija.
Abeov komentar doprinosi sve širem jazu između velikih svetskih sila u vezi sa odgovorom režimu sjevernokorejskog lidera Kim Džong-una, ocjenjuje Blumberg, dodajući da SAD i njihovi saveznici žele da Kina i Rusija - koje se prilično oslanjaju na trgovinu sa Sjevernom Korejom - obustave priliv novca u tu zemlju, dok Peking i Moskva pozivaju obje strane na kompromis.
Istakavši da Sjeverna Koreja predstavlja veliku i sve direktniju prijetnju po SAD i saveznike u regionu, Bijela kuća je juče saopštila da su se Tramp i Abe obavezali da će pojačati ekonomski i diplomatski pritisak na Sjevernu Koreju i ubijediti druge zemlje da ih u tome slijede.