Svijet

Aktivista sa balonima postao trnu u oku Kim Džong Una

Aktivista sa balonima postao trnu u oku Kim Džong Una
Foto: Wikimedia Commons | Aktivista sa balonima postao trnu u oku Kim Džong Una
Nezavisne novine

PJONGJANG - Park Sang-hak, aktivista je danas rekao da je ponovo letio ogromnim balonima koji su nosili predmete pomoći za Kovid-19 i plakat protiv Sjeverne Koreje preko napete međukorejske granice, uprkos nedavnom upozorenju Sjevera o smrtonosnom napadu zbog njegovih aktivnosti.

Sang-hak, sjevernokorejski prebjeg koji je postao aktivista, rekao je da je 20 balona lansiranih iz južnokorejskog pograničnog grada u nedjelju nosilo 20.000 maski i desetine hiljada tableta Tilenola i vitamina C.

Rekao je da je jedan od balona nosio plakat s porukom koja je glasila "Iskorijenimo Kim Džong Una i (njegovu sestru) Kim Jo Džong", zajedno s njihovim fotografijama. Rekao je da baloni nisu nosili nikakve druge propagandne izjave.

Godinama je Park puštao u vazduh balone punjene helijumom s brojnim malim letcima protiv Pjongjanga s oštrim kritikama autoritarne vladavine porodice Kim u Sjevernoj Koreji. Ali, nedavno je promijenio svoj teret na maske i druge zdravstvene proizvode usred pandemije Kovid-19.

Sjeverna Koreja je duboko ljuta takvim aktivizmom i iznijela je vrlo upitnu tvrdnju da su leci, novčanice i knjižice dopremljeni iz Južne Koreje prouzrokovali izbijanje Kovid-19 u zemlji ove godine.

Kim Jo Džong, moćna sestra čelnika zemlje, rekla je prošlog mjeseca da će Sjeverna Koreja odgovoriti "brisanjem južnokorejskih vlasti" ako "smeće" nastavi letjeti iz Južne Koreje.

(The Olympian)

Najčitanije