PJONGJANG - Park Sang-hak, aktivista je danas rekao da je ponovo letio ogromnim balonima koji su nosili predmete pomoći za Kovid-19 i plakat protiv Sjeverne Koreje preko napete međukorejske granice, uprkos nedavnom upozorenju Sjevera o smrtonosnom napadu zbog njegovih aktivnosti.
Sang-hak, sjevernokorejski prebjeg koji je postao aktivista, rekao je da je 20 balona lansiranih iz južnokorejskog pograničnog grada u nedjelju nosilo 20.000 maski i desetine hiljada tableta Tilenola i vitamina C.
Rekao je da je jedan od balona nosio plakat s porukom koja je glasila "Iskorijenimo Kim Džong Una i (njegovu sestru) Kim Jo Džong", zajedno s njihovim fotografijama. Rekao je da baloni nisu nosili nikakve druge propagandne izjave.
Godinama je Park puštao u vazduh balone punjene helijumom s brojnim malim letcima protiv Pjongjanga s oštrim kritikama autoritarne vladavine porodice Kim u Sjevernoj Koreji. Ali, nedavno je promijenio svoj teret na maske i druge zdravstvene proizvode usred pandemije Kovid-19.
Sjeverna Koreja je duboko ljuta takvim aktivizmom i iznijela je vrlo upitnu tvrdnju da su leci, novčanice i knjižice dopremljeni iz Južne Koreje prouzrokovali izbijanje Kovid-19 u zemlji ove godine.
Kim Jo Džong, moćna sestra čelnika zemlje, rekla je prošlog mjeseca da će Sjeverna Koreja odgovoriti "brisanjem južnokorejskih vlasti" ako "smeće" nastavi letjeti iz Južne Koreje.