Svijet

Američki naučnici testirali sifilis na ljudima

Američki naučnici testirali sifilis na ljudima
Američki naučnici testirali sifilis na ljudima
Srna

GVATEMALA - Američki vladini naučnici koji su inficirali Gvatemalce sifilisom i gonorejom u cilju istraživanja znali su da time krše etička pravila, konstatovala je istražna komisija američkog predsjednika.

U tajnim istraživanjima američkih naučnika, oko 5.500 Gvatemalaca, od 1946. do 1948. godine, namjerno je inficirano nizom polnih bolesti, otkrila je specijalna istražna komisija, a preneo Bi-Bi-Si.

Cilj istraživanja i korišćenja ljudi kao zamorčića bilo je utvrđivanje efekata penicilina u borbi protiv polnih bolesti.

 Američki naučnici namjerno su polnim bolestima u Gvatemali inficirali hiljade zatvorenika, psihijatrijskih bolesnika i prostitutki u istraživanju efekata penicilina kod ljudi. Nijedan od pacijenata nije bio obavješten da je podvrgnut ispitivanju.

 Istražna komisija, čije je formiranje naredio američki predsjednik Barak Obama i koja je došla do tih saznanja, zaključila je da su aktivnosti američkih ljekara potpuno suprotne etičkom i moralnom kodeksu doktora.

Vođa predsjedničke komisije za bioetička pitanja doktorka Ejmi Gutman ocijenila je ispitivanja na ljudima u Gvatemali kao sramno poglavlje u medicinskoj istoriji.

"Važno je da precizno dokumentujemo ovu očito neetičku istorijsku nepravdu. Ovo radimo kako bi ispoštovali i odali počast žrtvama", rekla je Gutmanova.

Potpredsjednik Gvatemale Rafael Espada rekao je za Bi-Bi-Si da će se vlada njegove zemlje formalno izviniti narodu Gvatemale, pošto su i lokalni doktori učestvovali u američkom programu. "Želimo da podjelimo ovu tragediju sa cijelim svjetom", rekao je Espada.

Od ukupno 5.500 zaraženih, nekih 1.300 namjerno je inficirano sa sifilisom, gonorejom ili nekom drugom polnom bolešću. Tek polovini je bila ukazana pomoć i lječenje.

Tako je sedam žena, koje su prethodno bolovale od epilepsije, namjerno zaraženo sifilisom i to veoma rizičnim načinom - injekcijom u potiljak. Ljekari su željeli da znaju da li će sifilis nekako pomoći u lječenju epilepsije. Sve žene su, nakon toga, dobile bakterijski meningitis, najvjerovatnije kao rezultat loše sterilizovanih igala.

 Sudeći po dokumentima, najmanje 83 ljudi je umrlo do kraja 1953. godine.

 "Oni koji su učestvovali u ispitivanjima nisu uspjeli da pokažu minimalnu dozu poštovanja ljudskih prava i morala prilikom sprovođenja istraživanja", ističe Gutmanova, dodavši da su akcije lekara "užasno pogrešne".

 "O civilizaciji se može suditi po onome kako tretira najranjivije. Mi smo pali na tom ispitu", ocijenila je američka doktorka.

 Bilo kakve informacije o istraživanjima u Gvatemali držane su decenijama sakrivene od očiju javnosti. Tek prošle godine je istoričar sa Koledža Velesli pronašao zapise među papirima koji su pripadali doktoru Džonu Katleru, vođi eksperimenata u Gvatemali.

Američki predsjednik je neposredno poslije prvih saznanja o ovim istraživanjima prošle godine naredio da se formira komisija koja će sakupiti više informacija.

Obama se svom gvatemalanskom kolegi Alvaru Kolomu izvinio, rekavši da su postupci ljekara potpuno u suprotnosti sa američkim vrijednostima.

 Američka komisija trebalo bi da sledećeg mjeseca donese prvi izvještaj. U konačnom izvještaju, koji treba da bude završen u decembru, biće ispitana sva saznanja i okolnosti, kako se slične stvari nikada ne bi dogodile.

 Takođe, grupa Gvatemalaca koja je bila uključena u istraživanja četrdesetih godina najavila je tužbu protiv američkih vlasti.

Najčitanije