Svijet

Američki obavještajci pratili i svoje partnere?

Američki obavještajci pratili i svoje partnere?
Američki obavještajci pratili i svoje partnere?
Srna

VAŠINGTON - Službenici američke Agencije za nacionalnu bezbjednost /NSA/ koristili su programe za špijuniranje kako bi pratili svoje partnere.

Službenici NSA su čak imali i šifrirano ime za svoje postupke "ljubav-int" što znači prikupljanje obavještajnih podataka o svojim partnerima.

Senator Dajen Fejnstin, koja je predsjedavajuća Komiteta za obavještajna pitanja u Senatu, istakla je da je od NSA dobila podatke o nizu "izolovanih slučajeva, koji su se dešavali jednom godišnje u proteklih deset godina".

Špijunuranje nije vršeno unutar SAD i obavljano je kada su ljubavnici bili u inostranstvu.

Američka novinska agencija Asošijejted pres navodi da je protiv jednog od službenika vođen disciplinski postipak zbog praćenja bivšeg supružnika.

Tokom protekle sedmice, objavljene su informacije da je NSA prekršila pravila o zaštiti privatnosti u skoro 3.000 slučajeva tokom godinu dana.

Zvaničnik NSA Džon Delong rekao je da su pomenuta kršenja izvršena uglavnom greškom, ali da je u protekloj deceniji bilo i nekoliko namjernih.

Obim špijunskih programa za praćenje građana SAD i stranih državljana u javnosti je objelodanio nekadašnji službenik NSA Edvard Snouden, koji je pobjegao u Rusiju, gdje mu je odobren privremeni azil.

Najčitanije