MANILA - SAD će ove godine unaprijediti i proširiti svoje objekte u vojnim bazama na Filipinima, rekao je danas filipinski ministar odbrane Delfin Lorenzana.
Lorenzana je rekao da će predsjednik Rodrigo Duterte odobriti američke planove o gradnji kasarni, skladišta i avionskih pisti na najmanje tri lokacije.
Ovaj potez uslijedio je iako je Duterte prošle godine izjavio da želi da američki vojnici napuste njegovu zemlju u roku od dvije godine, prenio je Bi-Bi-Si.
Prema sporazumu dvije zemlje iz 2014. godine, SAD imaju vojnike u pet vojnih baza na Filipinima. Lorenzana je rekao da taj sporazum i dalje važi.
Šef komisije američkog Senata za oružane snage, senator DŽon Mekejn, predložio je prošle sedmice da se izdvoji 7,5 milijardi dolara za finansiranje američkih vojnih snaga i njihovih saveznika u azijsko-pacifičkom regionu.