Svijet

Amerikanci napuštaju Sudan i Tunis

Amerikanci napuštaju Sudan i Tunis
Amerikanci napuštaju Sudan i Tunis
Srna

VAŠINGTON - SAD naložile su diplomatskom osoblju i njihovim porodicama da napuste Sudan i Tunis.

Stejt dipartment apelovao je na američke građane u Tunisu da napuste zemlju.

Američke ambasade u Tunisu i Kartumu bile su meta napada u talasu amtiameričkih protesta u muslimanskom svijetu zbog antiislamskog filma snimljenog u SAD.

Sudan je ranije  odbacio zahtjev SAD da pošalje marince da štite ambasadu.

Sudanski zvaničnici rekli su da su lokalne snage bezbjednosti sposobne da štite ambasadu.

Tri osobe su ubijene u napadu na američku ambasadu u Kartumu  u petak. Napadnute su i njemačka i britanska ambasada.

Stejt dipartment je saopšteno da je sudanska vlada preduzela korake da ograniči aktivnosti terorističkih grupa, ali da su ti elementi prisutni i  da oni prijete interesima Zapada.

Amerikanci su upozoreni da ne putuju u Tunis, nakon što su dvije  osobe izgubile život u napadima na ambasadu u Tunisu i obližnjoj američkoj školi.

"Američki građani u Tunisu treba da budu veoma oprezni i izbjegavaju masovne skupove", saopštio je Stejt dipartment.

Kanadska vlada saopštila je danas da zatvara ambasade u Sudanu, Libiji i Egiptu kao mjeru predostrožnosti.

Nekoliko drugih ljudi ubijeno je širom Bliskog istoka i sjeverne Afrike od izbijanja protesta u utorak zbog antiislamskog filma.

Američki ambasador u Libiji Kristofer Stivens i još tri zvaničnika ubijeno je u napadu na američki konzulat u Bengaziju.

U međuvremenu, grupa Al kaida  na Arabijskom  poluostrvu  pozvala je na nove napade na  zapadne ambasade.

"Ono što se dogodilo je velika stvar i ti napori  treba da se ujedine u jendom cilju, a to je da uništimo ambasade Amerike u  zemljama muslimana", saopštila je Al kaida, prenijela je agencija AP

Najčitanije