PORT-O-PRENS - Generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN) Ban Ki Mun apelovao je na ogorčene Haićane da budu strpljivi u vezi s naporima isporuke pomoći nakon razornog zemljotresa koji je ovu zemlju pogodio prije sedam dana.
Hrana i voda konačno stižu do nekih dijelova haićanske prijestonice, ali su isporuke usporene zbog prenatrpanosti aerodroma i puteva.
Veliki broj preživjelih mora da se snalazi sam, mnogi pokušavaju da napuste grad, a sve su češći slučajevi pljačke i nasilja. Haićanski predsjednik Rene Preval rekao je da će 3.500 američkih vojnika pomoći snagama UN-a i Haitija da vrate red i mir u Port-o-Prens.
"Situacija je veoma teška, mi imamo oko 2.000 policajaca u gradu i oko 3.000 bandita koji su pobjegli iz zatvora", rekao je Ban Ki Mun.
Ogorčeni mještani u više navrata linčovali su pljačkaše.
Ban Ki Mun posjetio je ruševine zgrade Misije UN-a, gdje je poginulo nekoliko radnika svjetske organizacije, uključujući šefa Misije i njegovog zamjenika. On je posjetio i improvizovane kampove za preživjele ispred uništene predsjedničke palate gdje su ga dočekali povici: "Gdje su hrana i pomoć".
Ban je rekao da on razumije frustracije ljudi, ali da ne želi da vidi nasilje.
"Apelujem na narod Haitija da bude strpljiv", rekao je Ban.
UN su zatražile 562 miliona dolara za pomoć tri miliona ljudi u narednih šest mjeseci.
Evropska unija odlučila je juče da izdvoji 422 miliona evra kao pomoć postradalom stanovništvu Haitija poslije katastrofalnog zemljotresa koji je pogodio tu zemlju. Evropska komisija je saopštila da će izdvojiti 330 miliona evra na ime hitne i dugoročne pomoći za obnavljanje Haitija. Članice EU će posebno donirati i 92 miliona evra hitne pomoći.
Unija će, takođe, poslati na Haiti 150 ljudi kao dio policijskih snaga koje će poboljšati bezbjednost na ostrvu poslije zemljotresa, u kojem su desetine hiljada ljudi izgubile život.
Čavez optužio SAD za okupaciju
Predsjednik Venecuele Ugo Čavez optužio je SAD da zemljotres na Haitiju koriste kao izgovor za okupaciju te karipske zemlje. "Čitam da stiže 3.000 vojnika, marinaca naoružanih kao da su krenuli u rat. Doktori, lijekovi, nafta, mobilne bolnice - to je ono što bi SAD trebalo da pošalju", rekao je Čavez. On je istakao da ne želi da umanji humanitarne napore SAD, već samo postavlja pitanje neophodnosti tolikog broja američkih vojnika.