Svijet

Australija oduzima državljanstva potencijalnim džihadistima

Australija oduzima državljanstva potencijalnim džihadistima
Australija oduzima državljanstva potencijalnim džihadistima
Agencije

KANBERA - Australija planira da oduzme državljanstvo djeci imigranata rođenoj u Australiji koji odlaze da se bore na strani Islamske države, saopštio je danas ministar za imigracije Piter Daton.

Australijska vlada želi da izmjeni Zakon o državljanstvu tako da bi borba za ISIL u Iraku i Siriji predstavljala razlog za gubitak državljanstva, rekao je Daton.

Vlada, takođe, želi da usvoji britanski pravni model oduzimanja državljanstva ekstremistima koji su djeca imigranata ili jednog imigranta, rođena u Australiji, primoravajući ih da uzmu državljanstvo države iz koje su porijeklom njihovi roditelji ili jedan od roditelja, kazao je Daton.

Ovo bi se odnosilo i na one sa dvostrukim državljanstvom, prenio je AP.

Australija trenutno može da oduzme državljanstvo samo u slučajevima prevare prilikom aplikacije ili kada se australijski državljanin pridruži oružanim snagama neke druge države u borbi protiv Australije.

Zato što ISIL nije priznata kao država, članstvo u njoj nije osnov za gubitak australijskog državljanstva, istakao je Daton.

"Oni su ogromna prijetnja australijskim državljanima. Mi treba da djelujemo i to je ono što vlada radi", dodao je Daton.

Prema procjenama Međunarodnog centra za izučavanje radikalizacije i političkog nasilja, sa sjedištem u Londonu, između 100 i 250 Australijanaca se priključilo sunitskim ekstremistima u Iraku i Siriji.

Nakon podizanja nivoa terorističke prijetnje u septembru, protivterorističke jedinice su raspoređene na australijskim aerodromima.

Kako je saopštila australijska vlada, ukupno 288 putnika je od tada spriječeno da napusti zemlju iz bezbjednosnih razloga, navela je američka agencija.

          

Najčitanije