Svijet

Ban Ki-Mun: Fukušima je poziv na buđenje

Ban Ki-Mun: Fukušima je poziv na buđenje
Ban Ki-Mun: Fukušima je poziv na buđenje
Agencije

NJUJORK, BEČ - Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki-Mun založio se za snažnu međunarodnu akciju usmjerenu na jačanje bezbjednosti i sigurnosti nuklearnih elektrana u slučaju nesreća i terorističkih napada.

Ban je juče na sastanku visokih zvaničnika u Generalnoj skupštini UN rekao da je katastrofa u nuklearnoj elektrani u Fukušimi poslije zemljotresa i cunamija koji su pogodili sjeveroistok Japana u martu bila poziv na buđenje svijetu, prenio je AP.

Zvaničnici Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) usvojili su ranije u toku dana plan za bezbjednost poslije katastrofe u japanskoj nuklearnoj elektrani.

Povjerenje javnosti u nuklearnu energiju može da bude obnovljeno samo ako vlade, kontrolori, radnici u elektranama i IAEA rade zajedno i njihov rad bude transparentan, saopštio je iz Beča šef IAEA Jukija Amano.

Japanski zvaničnici oštro su kritikovani u javnosti zbog njihove reakcije u slučaju katastrofe u Fukušimi, najteže kada je riječ o širenju radijacije posle Černobila 25 godina ranije.

 

Najčitanije