VAŠINGTON - Čovjek koji je prije godinu dana uspio pobjeći iz Sjeverne Koreje u razgovoru za CNN rekao je kako se bliži kraj vladavine Kim Jong-una!
Mladić nije htio da otkrije svoj identitet zbog straha za svoju porodicu u Sjevernoj Koreji, ali CNN je naveo da se radi o čovjeku koji je godinama radio uz elitu Pjongjanga. Dakle, nije neki običan seljak koji je bježao od gladi i siromaštva, već obrazovan čovjek koji je dobro upućen u političku situaciju u najzatvorenijoj zemlji svijeta.
"Ne želim vam reći svoje ime, a neću ni pričati kako sam pobjegao iz države. Strah me za porodicu, a sto posto sam siguran da bi me Kimov režim proganjao i u ovom novom životu", rekao je mladić na početku razgovora.
"Vjerujte mi, imali smo tri diktatora, ali ovaj Kim Jong-unov režim daleko je najnestabilniji. I biće najkraći", smatra on.
Prebjeg je zatim pokušao objasniti zašto je uvjeren da mladi diktator neće dugo ostali na čelu države.
"Na početku je sve izgledalo idilično. Nakon što je Kim Jong-il umro, mladi Kim Jong-un je davao sve od sebe. Dijelio je darove, stalno je bio prisutan u javnosti, dozvolio je da se njegovi govore prenose na nacionalnoj televiziji. Ljudi su vjerovali da će im se životi poboljšati... Ali, nažalost, to je bila kriva slika", ističe on.
Događaj koji je sve okrenuo naglavačke je izbacivanje iz radničke partije Jang Song Taeka, Kimovog ujaka i drugog najmoćnijeg čovjeka države. Optužili su ga za veleizdaju i smaknuli.
"Kim Jong-un je tada pokazao svoju pravu narav. Hapšenje se prenosilo na televiziji uz komentar da je Jang ljudski šljam, gori od psa", podsjeća sagovornik CNN-a.
Kim Jong-il je možda bacao ljude u zatvore i izgladnjivao ih do smrti, ali bar nije dirao političku elitu, a kamoli porodicu. Kim Jong-un je, s druge strane, napao tamo gdje nije smio.
"Jang je bio samo prvi od velikog broja glavešina koje Kim proganja. Koji mu je cilj? Pokazuje mišiće", priča mladi prebjeg koji uvjerava novinarku da su ljudi u Sjevernoj Koreji još uvijek tihi, ali u njima kipi bijes.
"Viša klasa Pjongjanga ne vjeruje Kimu i pitanje je dana kada će doći do pobune. Ja sam već duže vremena razmišljao o bijegu iz države, ali nakon ubistva Janga definitivno sam odlučio pobjeći iz tog pakla na Zemlji", kaže on.
O bijegu iz zemlje ne želi da priča.
"Nije me bio strah pobjeći, jer smrt ne može biti gora od života pod Kimovim režimom. Vjerujte mi, situacija u glavnom gradu je grozna. Ljudi se užasno boje, i to uglavnom oni koji su godinama živjeli u raskošu", tvrdi on.
Mladi prebjeg je čak i procijenio koliko će teror trajati.
"Uvjeren sam da će režim doživjeti kolaps unutar 10 godina! Kim Jong-un se gadno vara da može kontrolisati narod na način da ubija protivnike. Svi visoki zvaničnici su strahu, misle da su sljedeći na listi za odstrel. Ljudi su definitvno izgubili povjerenje u čovjeka koji je spreman da ubije čak i vlastitog ujaka", zaključio je on.
(NN/jutarnji.hr)