ČIKAGO - Dva puta birani guverner Ilinoisa Rod Blagojević završio je sinoć sedmodnevno svjedočenje pred porotom u slučaju o navodnoj korupciji.
On je insistirao da nikada nije namjeravao da proda ili trampi prazno mjesto sadašnjeg predsjednika SAD Baraka Obame u Senatu za neki od dobroplaćenih poslova ili novac za kampanju.
On je rekao da je njegov razgovor koji je snimio Federalni istražni biro (FBI) bio nalet ideja, ali da on nikada nije ozbiljno razmišljao da ih sprovede, prenio je AP.
Blagojević je izjavio da vjeruje da je razgovor koji je vodio legalan i dio političkog diskursa.
Sudija Džejms Zejgel je izjavio da odbrana planira da izvede još dva svjedoka danas, nakon čega bi tužilaštvo trebalo da iznese završnu argumentaciju, poslije čega će uslijediti iznošenje završne argumentacije odbrane.
On je naveo da očekuje da porotnici već sutra počnu da vijećaju presudu.
Prvo suđenje bivšem guverneru Ilinoisa prošle godine završilo se tako što porota nije mogla da postigne saglasnost ni oko jedne tačke optužnice osim oko toga da je lagao FBI.